Častokrát mi ve zprávách píšete ohledně cestovního pojištění, jaké máte mít před cestou očkování, zda mohou nastat nějaká rizika a podobné dotazy. Někdo cestuje pouze na pár dní dovolené, jiní dovolenkáři se vydávají na několikatýdenní expedice a někdo se do zahraničí stěhuje dlouhodobě i za prací. Věřím, že je tedy dobré vědět, jaké zdravotní výhody vám může přinést právě Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), pokud se vydáváte krátkodobě do Evropy.
Hned v úvodu chci upozornit, že EHIC nenahrazuje klasické cestovní pojištění a neplatí v soukromých lékařských subjektech, nebo když cestujete do zahraničí přímo za účelem léčby. Platí pro cesty do 28 zemí EU a dále na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku, kde vám díky jejímu předložení (nebo předložení náhradního dokladu) ve státním lékařském zařízení poskytnou nezbytnou lékařskou péči za stejných podmínek a za stejnou cenu jako obyvatelům dané země. Přičemž v některých zemích může být poskytnuté ošetření i bezplatné (není to však povinností, v některých zemích se za péči platí a obyvatelům jsou náklady následně propláceny zdravotní pojišťovnou).
Kde můžete průkaz EHIC získat?
Když se teď podíváte do své peněženky, určitě tam tento průkaz naleznete, jen jste si možná nebyli vědomi toho, jaké výhody pro vás má i mimo hranice České republiky. Běžně mu všichni říkáme „kartička pojištěnce“ – pouze si všimněte, že na první straně je název „Evropský průkaz zdravotního pojištění“.
Pokud tento průkaz opravdu nevlastníte, je třeba podat žádost ve vaší zdravotní pojišťovně, kde jste pojištěni a která tak zodpovídá za vaše náklady z lékařského ošetření, přičemž každý člen rodiny musí požádat o průkaz vlastní. Bližší oficiální informace k vydaní EHIC se dočtete přímo na této stránce.
Určitě vás zajímá, na jakou péči máte tedy nárok?
V zemích Evropské Unie, EHP a Švýcarsku platí pro osoby z těchto zemí princip rovného zacházení při ošetření či léčení. To znamená, že pokud by došlo k vašemu ošetření například ve Švýcarsku, musí k vám být ve státních lékařských zařízeních přistupováno jako k místnímu pacientovi. A to jak v samotné zdravotní péči, její kvalitě, tak ve způsobu poskytnutí ošetření a ve výši úhrady nakládů s tím spojenými.
Konkrétní informace, jak postupovat ve státě ošetření či léčení, jak funguje úhrada nákladů za lékařskou péči a další informace jsou pro vás k dispozici pod tímto odkazem na oficiálních stránkách.
Spousty užitečných informací se můžete o Evropském průkazu zdravotního pojištění dočíst i přímo z vašeho chytrého mobilu pomocí mnohojazyčné aplikace a to prakticky kdekoliv při vašem dovolenkářském putování po Evropě. Do svých mobilů si stačí stáhnout odpovídající aplikaci:
Náhled úvodních stran aplikace pro iPhone
Evropský průkaz zdravotního pojištění může být během vašeho krátkodobého pobytu v evropských zemích velmi užitečný. Pokud ho tedy ještě opravdu nemáte, nebo nevíte jakým způsobem ho můžete využít, určitě si pročtěte podrobné informace sepsané výše a přímo na stránkách věnujících se této problematice, případně neváhejte si o něj zažádat ve vaší zdravotní pojišťovně.
Krásný den
Vaše dovolenkářka