Slovinské pobřeží čítá cca 46 kilometrů a s hrdostí mohu říci, že kromě malé lázeňské oblasti kolem Portorože, jsem měla možnost poznat detailněji již celé pobřeží. Některá místa dokonce vícekrát a právě Koper je jedním z těch míst, které mě baví i po několikáté návštěvě. Koper, nazývaný také městem sta sluncí, neboť jedno z nich má i ve svém znaku. Pyšní se bohatou historií, která sahá až do střední doby bronzové a od roku 1991, kdy Slovinsko získalo nezávislost, je nepostradatelným a jediným obchodním přístavem země. Nenechte se však odradit prvotním pohledem na průmyslově vypadající přístavní část města a vypravte se se mnou v následujících řádcích na procházku kolem pobřeží i za historickým centrem Koperu, které vás dokáže okouzlit v každé roční době.

Slovinsko, Koper / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka
Zastavme se však na začátku u jeho historie, se kterou stojí za to se seznámit, kdy si město prošlo hned několika zásadními změnami. Pro svou strategickou polohu měl Koper svůj nenahraditelný význam již dávno. Od 10. století jsou první dochované informace o spolupráci s Benátkami a od 13. století bylo město dokonce připojeno k Benátské republice, aby tvořilo jakousi bránu pro Benátčany k Istrii. Co se týče Benátek, jejich vliv je cítit nejen v architektuře města. Z tohoto benátského období se ve městě dochoval například Prétorský palác, který byl vystavěn v 15. století v renesančním slohu.
Před 1. světovou válkou patřilo město Rakousko-Uhersku a po jejím skončení připadlo Itálii, pod kterou vydržel být Koper až do konce 2. světové války, kdy se od padesátých let stal součástí Jugoslávie. Po jejím rozpadu a získání nezávislosti v roce 1991 je tak město již nepostradalenou součástí Slovinska. Koper, který sám o sobě čítá okolo 25 tisíc obyvatel, je stále ještě dvojjazyčný, i když kromě slovinštiny a italštiny se zde hovoří mnohdy i chorvatsky. S angličtinou však nebudete mít problém se domluvit. Slovinci jsou všeobecně považováni za lingvisty a téměř každý zde mluví minimálně dvěma až třema jazyky.

Slovinsko, Koper – Prétorský palác v současnosti slouží radě města a poskytuje prostory pro diplomatické setkání/ foto: Petra Švehlová Stowasserová

Slovinsko, Koper – Prétorský palác v současnosti slouží radě města a poskytuje prostory pro diplomatické setkání/ foto: Petra Švehlová Stowasserová
O městě Koper se hovoří, že má jedno z nejhezčích benátských náměstí a jeho historické uličky v centru města si snadno zaměníte za ty v Benátkách. Kromě toho, že se na slovinské pobřeží dopravíte z České republiky pohodlně autem za několik málo hodin, můžete k návštěvě města využít i některou z výletních lodí plujících na trase v Jaderském moři. Právě velké výletní lodě představují pro město zajímavý potenciál. Lodě připlouvají ze strany přístavu, kde po pár metrech od vylodění dojdete k původním hradbám historické části města, kde vás nahoru vyveze moderní výtah. Výhodou mimosezónní návštěvy bývá, že pokud do Koperu dorazíte v době, kdy zde kotví i výletní loď, máte jistotu, že restaurace, bary i turisticky zajímavá místa bývají otevřené.
Pokud se do města vypravíte zcela mimo sezónu a vyhnete se i termínům výletních lodí, budete si moct Koper se svými skvostnými památkami a kouzelnými uličkami s největší pravděpodobností užít jen sami pro sebe. Na samotném náměstí, které je pojmenováno po maršálu Titovi, si zajděte do již zmíněného Prétorského paláce, který byl během posledních století zrekonstruován a interiéry byly upraveny pro současnou správu města. Nachází se zde i infocentrum města, kde získáte zajímavé materiály pro své poznávání Koperu.

Slovinsko, Koper – Titovo náměstí / foto: Petra Švehlová Stowasserová
Další památkou i oblíbenou turistickou atrakcí na Titovo náměstí je věž Kostela Nanebevzetí Panny Marie. V sezóně bývá běžně otevřena a stejně tak v termínech, kdy zde staví výletní lodě. Pokud se však do města vypravíte mimo tyto dny a měsíce, můžete zajít do infocentra a požádat o otevření. Třeba se vám poštěstí a budete mít věž a neskutečný výhled z ní na město, i okolní přístav, jen pro sebe. Na vrchol věže vyjdete po zdolání 204 schodů a za vstup zaplatíte poplatek několik euro.

Slovinsko, Koper – Věž Kostela Nanebevzetí Panny Marie na Titovo náměstí / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka
Další zachovalou stavbou z 15. století, která má pro město význam, je i palác Lodžie (Loža), který se nachází naproti Prétorskýmu paláci a kde v polovině 19. století vznikla i první městská kavárna. Tak na to vzpomeňte, až si u náměstí budete dopřávat svou slovinskou kávu. Mimochodem, krásných kaváren a cukráren, kde se můžete zastavit a nasávat místní slovinsko-italskou atmosféru, naleznete v zákoutích uliček města Koper nepočítaně.

Slovinsko, Koper – Titovo náměstí – Palác Lodžie (Loža)/ foto: Petra Švehlová Stowasserová
Jakmile do města dorazíte v hlavní letní sezóně, bude vás jistě zajímat, kde se po poznávací procházce městem budete moct svlažit v moři. Mě osobně sice pláže v Koperu příliš nenadchly, ale pro rychlé osvlažení můžete využít dvě městské pláže. Pláž Koper a o něco vzdálenější, pláž Žusterna. Obě bývají v létě značně přeplněné, a proto z vlastní zkušenosti doporučuji vypravit se na koupání o pár kilometrů dál, k městu Izola, kde pod útesy, v krásné přírodní rezervaci Strunjanského parku, naleznete pro sebe i v parné léto nějaký ten malý oblázkový ráj na zemi.
Pokud městem nebudete jen projíždět, ale naplánujete si zde hned několik nocí, určitě si nechte místními doporučit nějaký ten tradiční trh pod otevřeným nebem. Ty nejlepší organické potraviny i speciality místních si zakoupíte právě v rámci těchto farmářských trhů.
Jaký suvenýr si dovézt z Koperu?
Na slovinském pobřeží se říká, že polibky a pozdravy, které chutnají a voní slaně, jsou ty nejlahodnější. Pokud tedy chcete udělat radost někomu ze svých blízkých, ale i sami sobě, přivezte z vaší dovolené v Koperu místní sůl. Prodejen, které zde nabízí tradičně zpracovanou sůl z nejjižnější části slovinského pobřeží, zde najdete hned několik. Já mám pro vás ověřený tip na prodejnu Barba Sol Koper. Majitel se věnuje výrobě ručně aromatizovaných solí s různými příchutěmi a láska k jeho práci je zde nejenom vidět a cítit, můžete jí i ochutnat v každém soustu tradičního chlebu, který si s jeho solí ochutíte.
Místní designový krámek, kde své ochucené soli prodává, naleznete na kraji historického centra města Koper. Pokud budete mít zájem i o ochutnávku, určitě se s majitelem domluvte na návštěvě předem. Jinak je prodejna otevřena téměř denně, většinou jen dopoledne. Sůl máme jako suvenýr v oblibě již řadu let. Od té doby, kdy jsme zjistili, že tradiční, ručně zpracované soli ze zahraničí, se u nás prodávají mnohdy až s mnohonásobnou přirážkou, vozíme si je přímo z místa, odkud pochází. Jen z tohoto výletu se mi sbírka solí rozrostla o další úlovky. Kromě samotné soli si zde navíc můžete zakoupit víno či olivový olej..
Každopádně vám z osobní zkušenosti zaručuji, že z návštěvy tohoto originálního solného krámku Barba Sol nebudete chtít odejít s prázdnou.
Slovinsko, Koper: kde se ubytovat?
Ideální tip pro ubytování se v okolí Koperu, i v případě cyklo- dovolené, je mnou ověřený butikový Hiša Robida Guesthouse, který se specializuje právě pro skupiny a rodiny s dětmi, kteří se vypravují na slovinské pobřeží za cyklistickou dovolenou. Hiša Robida Guesthouse je nově zrekonstruovaným ubytováním s přímým napojením na místní cyklostezky. Nabízí vám jednak uschování vašich vlastních kol a stejně tak si můžete domluvit i zapůjčení elektrokol na místě. Majitelé jsou velmi vstřícní a rádi vám poradí i s výběrem vhodné trasy na výlety. Večer se po náročném dni můžete těšit na předem domluvenou chutnou večeři.

Slovinsko, Koper – butikové ubytování v Hiša Robida Guesthouse / proklikem se dostanete na stránky ubytování

Slovinsko, Koper – Hiša Robida Guesthouse / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Koper – Hiša Robida Guesthouse – Cestujeme bez lepku – přirozeně bezlepková večeře / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka

Slovinsko, Koper – Hiša Robida Guesthouse – Cestujeme bez lepku – přirozeně bezlepková večeře / foto: Petra Švehlová Stowasserová, dovolenkářka
Kam na výlety z města Koper:
Výletů, které můžete z Koperu podniknout, se nabízí spousta. Když už budete na pobřeží, doporučuji navštívit i okolní města slovinského pobřeží a pokud dáváte přednost aktivnímu trávění své dovolené, zvažte i cyklovýlet po pobřežní cyklostezce. Asi nejoblíbenější je trasa vedoucí mezi italským Trieste a chorvatským Porečem.
- Vypravte se jižně do lázeňských měst Piran a Portorož
- Vykoupejte se pod útesy a projděte se ve Strunjanským přírodním parku u města Izola
- Vydejte se i do vnitrozemí Slovinska a nechte se inspirovat i mými dalšími ověřenými tipy pro dovolenou v této pohádkové zemi v rubrice `Na cestách s dovolenkářkou – Slovinsko`
Přeji vám krásnou dovolenou
Vaše dovolenkářka
Více informací a zajímavostí o městě Koper se dozvíte i na oficiálních stránkách:
Web: koper.si
Facebook: Visit Koper
Tento článek vznikl ve spolupráci s Asociací historických měst ve Slovinsku. Více informací o aktivitách této asociace se dočtete pod tímto odkazem: