Ačkoliv slovinské pobřeží disponuje jen zhruba 47 kilometry, ukrývá v tomto krátkém úseku překvapivě kouzelná místa, bohatou historii a nespočet přírodních krás. Slovinské pobřeží by vám mohlo připadat nenápadné, ale při bližším setkání vás ohromí svou rozmanitostí. Od benátsky laděného Piranu, přes pulzující Portorož a přístavní město Koper, až po zapomenuté útesy v přírodní rezervaci Strunjan. Každý kousek pobřeží v této oblasti má co nabídnout.
Osobně jsem si pobřeží ve Slovinsku zamilovala doslova na první ochutnání. Měla jsem příležitost vracet se sem před lety hned několikrát, v rámci novinářských cest, kdy nás místní průvodci seznámili s těmi nejzajímavějšími místy, ke kterým bych se jako běžný turista jen těžko dostala. I díky těmto zkušenostem a zážitkům z různorodých novinářských cest mohu nyní ukazovat krásy Slovinska i vám a mým nejbližším a vybírat pro naše další návštěvy této pohádkové země ta místa, která stojí za to vidět, klidně několikrát za život.
>> SLOVINSKÉ POBŘEŽÍ – POROVNAT VOLNÁ UBYTOVÁNÍ ZDE
V tomto článku vás provedu nejkrásnějšími místy, která leží přímo u pobřeží a ukáži vám, že i takhle krátké pobřeží může nabídnout dechberoucí výhledy, romantické uličky, skvělou gastronomii i místa, kde si odpočinete, prakticky v kteroukoliv roční dobu. I když věřím, že od jara do podzimu zde budete, stejně jako já, nejšťastnější. Dozvíte se, kam na nejlepší výhledy, kterých má slovinské pobřeží opravdu mnoho, kde najdete klidné pláže, co skrývají slavné soliny a proč byste neměli vynechat malebné město Izola.
Připravte se na cestu plnou vůně moře, cikád a středomořského slunce. Slovinské pobřeží vás jistě mile překvapí.
Slovinské pobřeží
Slovinské pobřeží, táhnoucí se v délce pouhých 47 kilometrů mezi italskou a chorvatskou hranicí, je nejmenším, ale o to malebnějším úsekem jadranského pobřeží. Leží v oblasti zvané Slovinská Istrie, kde se snoubí středomořská atmosféra s bohatou kulturní historií a pestrou krajinou. Pobřeží je charakteristické členitým terénem, oblázkovými a kamenitými plážemi, útesy i lagunami. Hlavní průmyslové a dopravní centrum oblasti představuje město Koper s významným přístavem, který je největší v zemi a hraje klíčovou roli v zahraničním obchodu Slovinska.
Mohlo by vás také zajímat:
- Bled, Slovinsko: 7 tipů na výlety
- Zelenci: přírodní rezervace se smaragdovým jezírkem
- Jezero Jasna: tip na výlet a ubytování ve Slovinsku
Kromě průmyslu však pobřeží těží i z cestovního ruchu, tradičního rybářství a těžby mořské soli, která má dlouhou historii především v Sečoveljských solinách. Zajímavostí je, že se zde nachází několik mikroklimatických oblastí s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování oliv a vinné révy, což regionu dodává nejen kulinářský, ale i estetický půvab.
Můj tip na suvenýry:
- Pokud navštívíte slovinské pobřeží, určitě si přivezte z některého z místních krámků sůl, víno a olivový olej.
Slovinské pobřeží – 15 tipů na výlety a místa, která navštívit
Jak jsem psala již výše, slovinské pobřeží je sice krátké, ale nabízí spoustu zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Připravila jsem pro vás mých 15 nejoblíbenějších, která byste neměli ve svém itineráři vynechat:
1. Piran
Nejkrásnější slovinské přímořské město s benátskou architekturou, úzkými uličkami a ikonickým náměstím Tartini. Vyjděte si na hradby a užijte si nádherný výhled na moře.
Asi již nemusím připomínat, že Piran je bezesporu nejmalebnější město slovinského pobřeží a právem patří mezi nejnavštěvovanější destinace v zemi. Jeho historické centrum se rozkládá na úzkém poloostrově, který vybíhá do Jaderského moře, a na první pohled zaujme benátskou architekturou, úzkými kamennými uličkami a červenými střechami domů.
Město bylo po staletí pod nadvládou Benátské republiky, což se odráží nejen v architektuře, ale i v celkové atmosféře. Dominantou je velkolepé Tartiniho náměstí pojmenované po slavném houslistovi Giuseppe Tartinim, který se v Piranu narodil. Nad městem se tyčí kostel sv. Jiří, odkud se naskýtá dechberoucí výhled na moře i celé staré město. Odsud jsou i mé panoramatické fotky. Piran je město bez aut, takže se připravte na příjemné procházky v labyrintu klidných uliček.
Auto je třeba zaparkovat na cca 1 km vzdáleném parkovišti a do centra přijít pěšky. V tomto pravidle lze najít výhody i nevýhody. Každopádně procházet se v tomto pohádkovém městě, prakticky bez aut (povolení mají v určitých časech jen zásobovací vozy), je opravdu dechberoucí zážitek.
Přečtěte si také:
Ubytujte se přímo ve městě Piran:
2. Přístav v Piranu – Slovinské pobřeží
Představte si romantickou promenádu lemovanou kavárnami a restauracemi.
Přístav v Piranu si zaslouží svůj vlastní tip na místo, které na pobřeží Slovinska nevynechat. Je to ideální místo pro večerní procházku při západu slunce. Přístav v Piranu tvoří živé a pulzující centrum města, kde se potkávají místní obyvatelé i turisté. Promenáda podél moře je lemována tradičními kavárnami, ve kterých se odráží jasný vliv Itálie. Ale také výbornými restauracemi a obchůdky a v létě tu panuje téměř středomořská slavnostní atmosféra.
Večer se mění Piran v romantické místo ideální pro procházku při západu slunce, kdy se fasády domů i mořská hladina zbarvují do teplých tónů. Z přístavu je krásný výhled na městské hradby, na které jsem vás vzala v předchozím tipu na výlet a na maják na mysu Madona, kde končí piranský poloostrov. Zajímavostí je, že v přístavu občas kotví i menší jachty známých osobností, které si přijely užít klidné kouzlo Piranu mimo hlavní turistické trasy.
Tipy na restaurace:
-
Luxusní zážitek: Restavracija Pavel 2 – elegantní podnik přímo na promenádě s vynikající nabídkou čerstvých ryb a mořských plodů, výběrovými víny a výhledem na západ slunce.
-
Levnější varianta: Okrepčevalnica Cantina – nenápadný podnik s přívětivými cenami, kde si pochutnáte na domácí pizze, těstovinách nebo rybím menu bez zbytečného pozlátka, ale s poctivou chutí.
3. Maják na mysu Madona
Nejzápadnější bod Slovinska s úžasným výhledem na moře a Itálii. Skvělé místo na focení i relaxaci.
Maják na mysu Madona, který se tyčí na skalnatém výběžku na samém konci piranského poloostrova, je jedním z nejikoničtějších míst slovinského pobřeží. Tohle místo není však jen geografickým bodem, je to prostor, kde se moře, historie a ticho setkávají v dokonalé harmonii. Maják je součástí kostela sv. Klementa a slouží námořníkům už od 19. století a stal se doslova jedním ze symbolů Slovinské Istrie.
Mys Madona je zároveň nejzápadnějším bodem Slovinska a oblíbeným místem pro romantické procházky, pozorování západu slunce i fotografování. Ve dne tu vládne klidná atmosféra s výhledy na nekonečnou hladinu Jadranu, za jasného počasí dohlédnete až na italské pobřeží. V létě se tu lidé koupou přímo ze skal, zatímco večer se prostor promění v jedno z nejpůsobivějších míst k posezení při západu slunce, jen pár kroků od starého města, a přitom úplně mimo ruch civilizace.
Co však spousta návštěvníků stále neví, je zajímavost, že se zde nachází jeden z nejkrásnějších potápěčských i šnorchlovacích spotů. Pokud je potápění vaší zálibou, jistě si tento zážitek nenechte ve Slovinsku ujít.
4. Strunjan – Slovinské pobřeží
Přírodní park se strmými útesy a krásnými plážemi. Nevynechte vyhlídku na Měsíční záliv, který patří mezi nejkrásnější výhledy na pobřeží. Pláž ve Strunjanu je za mě nejlepší přírodní pláž na Slovinském pobřeží. Čeká vás tu čisté moře, klidná atmosféra a nádherná okolní příroda. Doporučuji si přibalit molitanová lehátka či karimatky, pokud se sem vydáte relaxovat.
5. Lucija
Lucija je menší pobřežní sídlo ležící mezi Portoroží a Sečoveljskými solinami, která je známá především jako klidnější rezidenční oblast s dobrým zázemím pro turisty. Najdete zde moderní přístav Marina Portorož, nákupní centra, restaurace i zelené parky. Díky své poloze je skvělým výchozím bodem pro výlety nejen do blízkého Piranu, ale také na solné pánve nebo do přírodní rezervace Strunjan.
Ačkoliv nemá historické centrum jako Izola nebo Piran, nabízí pohodlné ubytování a snadný přístup k plážím i cyklostezkám podél pobřeží. Najdete zde Kemp Lucija, kde je více než 500 míst a stání pro stany a karavany. Jelikož Lucija spadá úředně pod Piran, který je odsud, co by kamenem dohodil, je opravdu pohodlnou volbou ubytování se pro objevování nejkrásnějšího města slovinského pobřeží, když sem vyrážíte levně se stanem či pohodlně s karavanem.
Nedaleko pláže v Lucija se nachází originální možnost ubytování přímé v Marině, na plovoucím domě. Pokud chcete zažít originální zážitek z dovolené na slovinském pobřeží, zvažte tuhle variantu:
FLOATING HOUSE – MARINA RELAX 4*
6. Sečovlje – soliny
Historické solné pánve, kde se tradičním způsobem těží sůl už stovky let. Můžete se projít po naučné stezce nebo navštívit muzeum.
Na samém jihu slovinského pobřeží, při hranici s Chorvatskem, leží Sečoveljské soliny. Jedinečná krajina, kde se mořská voda tradičním způsobem proměňuje v sůl. Tyto solné pláně jsou nejen technickou památkou, ale především přírodním a kulturním bohatstvím Slovinska. Soliny se rozkládají na ploše přes 650 hektarů a jsou rozděleny na dvě části – Lera, kde se sůl těží dodnes, a opuštěnější Fontanigge, kde se čas jakoby zastavil.
7. Portorož
Nejznámější slovinské letovisko s luxusními hotely, kasinem a dlouhou písčitou pláží. Perfektní místo pro odpočinek a wellness.
Pokud je Piran nejkrásnějším městem slovinského pobřeží, pak Portorož je tím nejelegantnějším, alespoň podle mě. Portorož, doslova „Přístav růží“, je nejznámějším a nejluxusnějším letoviskem slovinského pobřeží. Na rozdíl od historického Piranu sází na pohodlí, wellness a atmosféru moderního přímořského města. Jeho kořeny sahají až do období Rakouska-Uherska, kdy se zde začaly budovat první lázeňské domy využívající léčivé bahno z nedalekých solin.
Dnes tu najdete promenádu lemovanou palmami, elegantní hotely, kasina, restaurace i pláže s jemným pískem, což je vzácnost na jinak kamenitém slovinském pobřeží. Portorož je ideálním místem pro ty dovolenkáře, kteří hledají kombinaci relaxace, zábavy a středomořského stylu. Ačkoliv město postrádá historické jádro, jeho atmosféra láká návštěvníky nejen z Evropy, kteří sem přijíždějí za sluncem, mořem a špetkou noblesy.
Nechte se inspirovat pro váš pobyt v Portoroži:
- pěkný hotel s kvalitními službami na dobrém místě
- luxus za dobrou cenu
HOTEL KEMPINSKI PALACE PORTOROŽ 5 *
- Hotel Kempinski je v Portoroži klasikou. Těžko byste zde hledali elegantnější a luxusnější služby, než které za své peníze dostanete právě zde. Pokud toužíte po romantickém a luxusním zážitku na slovinském pobřeží, tento hotel je naší zaručenou jistotou kvality.
8. Bernardin – Slovinské pobřeží
Moderní hotelový komplex mezi Piranem a Portoroží s krásnou pobřežní promenádou a přístavem. Tohle místo jsem zařadila jako samostatný tip, jelikož je každoročně oblíbeným cílem hlavně pro letní dovolené. Vypravit se sem ale můžete prakticky celoročně a nadchne vás také.
Pokud hledáte ubytování, které spojuje luxus, výhled na moře a ideální polohu, hotelový komplex Bernardin je tou pravou volbou. Nachází se na klidném pobřežním úseku mezi historickým Piranem a elegantním i rušným Portorožem, takže si můžete užít to nejlepší z obou světů, romantické procházky i noční život.
Hotel nabízí přímý vstup na soukromou pláž, moderní wellness centrum s výhledem na Jadran, vynikající restaurace i kongresové zázemí. Každý pokoj má balkon s výhledem na moře, což zajišťuje, že rána tu začínají sluncem nad horizontem a večery končí za zvuku mořských vln. Bernardin je ideální volbou pro páry, rodiny i náročné dovolenkáře, kteří touží po kvalitě, pohodlí a nezapomenutelném pobytovém zážitku přímo na slovinském pobřeží.
GRAND HOTEL BERNARDIN 5*
9. Fiesa
Menší, klidnější část pobřeží mezi Piranem a Strunjanem. Najdete tu krásné jezírko obklopené přírodou a příjemnou pláž.
Fiesa je malá, klidná část slovinského pobřeží, ukrytá v zeleni. Je známá především díky svému sladkovodnímu jezírku – jedinému svého druhu v přímořské části Slovinska a dnes je chráněnou přírodní lokalitou s výskytem vzácných druhů ptáků a obojživelníků. Oblast Fiesy je ideální pro ty dovolenkáře, kteří hledají únik od davů turistů a nabízí menší, klidnou pláž, pěší stezky vedoucí podél pobřeží i nenáročné ubytování v rodinných penzionech. Díky své poloze je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolí, ať už pěšky, na kole nebo lodí.
Tip na hotel přímo u pláže:
BARBARA PIRAN BEACH HOTEL – FIESA 3*
10. Izola
Půvabné přístavní městečko s úzkými uličkami, trhy s čerstvými rybami a skvělými restauracemi. Nezapomeňte se projít po promenádě k majáku.
Izola je město, které si vás podmaní svou nenápadnou elegancí a autentickou atmosférou rybářského přístavu. Leží na poloostrově obklopeném křišťálově čistým mořem a voní solí, levandulí i čerstvě grilovanými rybami. Např. na rozdíl od Portorože si Izola zachovala klidnější ráz, díky čemuž působí jako ideální útočiště pro ty dovolenkáře, kteří chtějí relaxovat a vnímat každodenní život místních.
Úzké uličky historického centra připomínají benátskou minulost města, zatímco promenáda, přístav a skryté pláže zvou k tichým chvílím u moře. Izola není město okázalých gest, je to místo s duší, kde se snoubí rybářská tradice, středomořský šarm a jemný dotek romantiky. Osobně jsem měla možnost poznat města slovinského pobřeží ještě před tím, než se např. Piran stal populárním výletním cílem turistů. Troufám si říct, že Izola si tento klidný ráz stále drží, minimálně mimo hlavní letní sezónu.
Kde se v Izole ubytovat?
Osobně jsme si oblíbili rezervovat si pár nocí cestou do Chorvatska v hotelu Belvedere, který se nachází na kopci, nad Izolou. Dolů je to do města pěkná procházka a z Belvedere je to v létě i příjemná vzdálenost na skryté pláže pod útesy.
- Cenově velmi příjemný hotel i pro rodiny s dětmi
- Ubytování pro náročnější dovolenkáře v nově vybavených pokojích a apartmánech
- Doporučuji připlatit si za Apartmá Junior s terasou a výhledem na moře
- Snídat je možné za hezkého počasí v rámci obou hotelů na velké terase s dechberoucím výhledem na Izolu
Kam v Izole do Restaurace?
Luxusně
- V Izole můžete ochutnat vynikající pokrmy v různých cenových kategoriích. Pro luxusní gastronomický zážitek doporučuji Restauraci Marina, která se nachází v hotelu Marina. Tato oblíbená restaurace nabízí širokou škálu mořských plodů, na kterých si i s Kájou rádi pochutnáváme. Pokud vyrazíte na Slovinské pobřeží, doporučuji rezervaci zde.
Úsporně
- Pokud hledáte cenově dostupnější variantu, skvělou volbou je Fast Food Veni. Tento malý, oblíbený podnik v srdci Izoly nabízí velký výběr jídel, včetně tradičních hamburgerů, sendvičů, polévek a místních specialit, jako jsou těstoviny, mušle či fazolová polévka. Porce jsou velké a ceny rozumné. Věřím, že si vyberete.
11. Pláž San Simon (Izola)
Jedna z nejhezčích pláží, kterou slovinské pobřeží má, je San Simon u Izoly a je ideální pro rodiny s dětmi. Najdete tu pozůstatky římské vily a křišťálově čistou vodu.
Pláž San Simon, nacházející se v klidné zátoce na okraji města Izola je jednou z nejlépe vybavených pláží ve Slovinsku. Díky pozvolnému vstupu do moře a jemnému písku je ideálním místem pro rodiny s dětmi i seniory. Areál pláže nabízí sprchy, hřiště, půjčovny šlapadel i vodních atrakcí, ale také plážový bar a restauraci s výhledem na moře.
Zajímavostí je, že se v blízkosti pláže nachází pozůstatky římské vily, které dodávají tomuto místu nečekaný historický rozměr. San Simon si oblíbí každý dovolenkář, který hledá příjemnou pláž v blízkosti oblíbených ubytování. Pokud oceníte klidnější atmosféru, budete zde spokojeni. Přes hlavní prázdninové měsíce je pláž sice oblíbená jako všechna ostatní místa, ale na jaře a na podzim si zde užijte příjemně klidné dny.
Můj tip na hotel:
Dependences – San Simon Resort 3*
12. Koper – staré město
Slovinské pobřeží však není jen o plážích a turisticky zajímavých krásách přírody. Ukázkou je toho i město Koper, které je místem, jež doporučuji rozhodně nevynechat. Historické centrum největšího slovinského přístavu s benátskými paláci, krásným Titovým náměstím a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie.
Koper je největší město slovinského pobřeží a významný přístav, který spojuje historii s moderním turistickým ruchem. Jeho staré město si uchovalo výrazný benátský ráz. Najdete zde úzké uličky, kamenné paláce a náměstí jako vystřižená z italských pohlednic, přičemž dominantou je Pretoriánský palác a katedrála Nanebevzetí Panny Marie s výhledem z věže. Palác jsem měla možnost již dvakrát během našich novinářských cest navštívit a rozhodně se vyplatí vyjít si i schody na něž, pokud bude zrovna otevřena.
Koper ale není jen o historii. Jako důležité ekonomické centrum Slovinska pulzuje živou energií, a to jak díky přístavu, tak i blízkosti hranic s Itálií. Město nabízí i příjemné koupání, moderní promenádu, množství restaurací a kulturní akce po celý rok. Je to ideální zastávka pro cestovatele, kteří chtějí poznat pravou tvář, kterou Slovinské pobřeží nabízí – autentickou, živou a stále trochu nedoceněnou.
U sjezdu ke Koperu najdete krásné a moderní butikové ubytování s bazénem. Osobně jsem zde zažila jednu noc s večeří i snídaní a s radostí ho doporučuji dál. Je ideální výchozí pozicí pro vaše cesty na Slovinské pobřeží, pokud zde máte pouze pár denní zastávku. Koper je odsud vzdálený cca 15 minut autem.
- Zjistit cenu a rezervovat pobyt ZDE
13. Žusterna (Koper)
Slovinské pobřeží nabízí pláže prakticky v každé své čísti a jinak tomu není ani u Koperu. Oblíbená rekreační oblast u moře s velkým venkovním bazénem, pláží a cyklostezkou podél pobřeží.
Žusterna je městská pláž na okraji Koperu a patří mezi nejoblíbenější místa ke koupání nejen pro místní obyvatele, ale i pro turisty, kteří hledají pohodové zázemí bez davů a předražených služeb. Její výhodou je snadná dostupnost, z centra města sem pohodlně dojdete pěšky nebo dojedete na kole po pobřežní cyklostezce. Pláž tvoří kombinace betonových mol, travnatých ploch a několika písčitých zón vhodných pro děti. K dispozici jsou sprchy, převlékací kabiny i menší občerstvení, nechybí ani dětské hřiště či sportovní vybavení.
Díky pozvolnému vstupu do moře, čisté vodě a uvolněné atmosféře je Žusterna skvělým místem pro odpolední zastavení i celodenní relaxaci, a to vše jen pár minut od historického srdce Kopru.
Tip pro rodiny s dětmi:
- Oblíbený, cenově velmi příjatelný HOTEL AQUAPARK ŽUSTERNA
- Najdete zde spoustu vnitřních i vnějších bazénu
- Vybavení je již zastaralé – ideální pro ty, kteří hledají levné ubytování s bazény u moře
- Zjistit cenu a rezervovat pobyt ZDE
14. Ankaran – Slovinské pobřeží
Klidnější letovisko, které slovinské pobřeží zdobí s dlouhou pláží, olivovými háji a výhledy na Terstský záliv. Ideální pro milovníky přírody a relaxace. Najdete zde i příjemný autokempink přímo u moře. Osobně mám vyzkoušený Hotel Convent, který je součástí Adria Ankaran resortu. Má vlastní betonové pláže a kouzlo bývalého kláštera.
Samotný Hotel Convent se nachází v prostorách bývalého benediktinského kláštera a v roce 2020 se dočkal zdařilé rekonstrukce. Doporučuji vyzkoušet místní polopenzi. Restaurace se nachází v romantických prostorách a těšit se můžete na tradiční středomořskou kuchyni i další slovinské speciality.
Hotel Convent – Hotel & Resort Adria Ankaran 4*
- Zjistit cenu a rezervovat pobyt ZDE
15. Debeli Rtič
Přírodní rezervace na severním konci pobřeží s divokými plážemi a borovicovými lesy. Skvělé místo pro nenáročné pěší túry. Nachází se nedaleko Ankaranu a je mým posledním tipem na závěr. Je to takový můj tajný žolík, kam se vypravit na výlet, pokud chcete vyrazit někam, kde na mnoho turistů nenarazíte. Obzvlášť tamní divoké pláže stojí za výlet.
Slovinské pobřeží je sice krátké, ale nabízí neuvěřitelné množství krásných míst. Každé z nich má své kouzlo, od historických měst přes přírodní rezervace až po nádherné pláže. Které z těchto míst vás z dnešního článku láká nejvíc?
Pro více tipů na výlety a dovolené mě sledujte na IG a FB: @dovolenkarka