Ubytovat se na Santorini u letiště by neměl být větší problém. Zádrhel může nastat, pokud je váš přílet v noci a všechny půjčovny aut jsou již na Santorini zavřené. V tom případě je zapotřebí zvolit si takový hotel, ve kterém vás nejenom ubytují 24 h denně, ale také si pro vás přijedou na letiště. My takový jeden objevili, vyzkoušeli a zamilovali si jak samotné ubytování, tak i rodinu, která se o hotel stará. Přečtěte si další vyprávění z naší malé – velké řecké dovolené bez cestovky.
Na Santorini jsem se těšila dlouho. A i když jsme byli s mým dovolenkářem z ostrova Agistri a především i z hotelu Oasis Beach nadšeni, mými myšlenkami jsem byla již v modrobílém uchvatném ráji. Ze světa jsme zvyklí, že přesun z bodu A do bodu B může někdy trvat i dva dny, ale v Řecku je prostě vše tak nějak pohromadě, tudíž i přesun zvládáme opravdu hladce. Trajekt nám z Agistri vyjíždí v 5 hodin odpoledne a trvá dvě hodiny, zpět do přístavu Pireus v Athénách. Celý den jsme mohli ještě relaxovat na lehátkách hotelu, dát si oběd před odjezdem a ještě využít koupelnu na převlečení po celém dni na pláži. Zase jednou ode mne nějaký hotel dostal maximální možné hodnocení. Trajekt na cestu zpět je klasický, který přepravuje i auta a nákladní vozidla. Stojí o pár eur méně, a proto jede i o hodinu déle. Výhled je tu ale o mnoho lepší a dá se sedět i nahoře.
Po výstupu v Athénách jsme šli hledat autobus, který nás měl dovézt na letiště, odkud nám o půlnoci letělo letadlo na Santorini. Je tu vše opravdu blízko, takže stačilo pár kroků a objevili jsme náš X96 bus i stánek, kde prodávají lístky za 6 EUR/ 1 cesta 1 os. Cesta trvá necelou hodinu a projíždí se kolem pobřeží. Vše proběhlo dle plánu, takže hodinu po půlnoci jsme již mohli nasávat santorinský vzduch.
První ubytování na Santorini jsem vybírala právě z toho důvodu, že se nacházelo jen pár minut od letiště a majitelé nabízeli bezplatný 24h. odvoz. Ať máme pohodlí, když už se přesouváme v noci. Naštěstí s námi Artemis (majitel našeho prvního hotelu) počítal, ale protože měl náš let zpoždění, byl odvážet jiné hosty do přístavu ve Fira. Každopádně usměvavé a přátelské přivítání od něj i od jeho ženy nám vynahradilo delší naše čekání po půlnoci na letišti. Stejně příjemnou odměnou byl i útulný pokoj s postranním výhledem na moře.
Hotel Artemis Village nabízí své pokoje za sympatické ceny a díky bezplatnému odvozu kdykoliv během dne i noci, je tento hotel skvělou volbou na první dny po příletu i před odletem. Snídani sice nepřipravují, ale čaj či kávu nám Anna připravila každé ráno jako pozornost. Stejně tak nám domluvila za zvýhodněnou cenu zapůjčení skútru a odvoz do Fira, kde jsme si naše první přibližovadlo vyzvedávali. Za 20 EUR na den jsme tak měli silnější skútr, který nás vyvezl až na nejvyšší kopec ostrova, ke klášteru, který byl sice během naší návštěvy zavřený, ale odkud je dechberoucí vyhlídka na celé Santorini.
Cestou zpět jsme zastavili na krátkou procházku i v nejvýše položeném městečku, Pyrgos. Kromě pár lidí v taverně u silnice, zde nebyli prakticky žádní turisté (asi spěchali do Oia zabrat si svá místa pro západ slunce). Jsou zde dva kostelíky, typické pro místní architektonický styl a několik dalších. Je příjemné jen tak se tu procházet a nasávat tu atmosféru bez doprovodu turistických mas. Modré dveře a okenice, bílé zdi, kamenité cesty. Z jednoho nádvoří se těmito uličkami ploužily tóny klavírů a i místní umělecké krámky zářily svým kouzlem. Určitě tohle místo nevynechte a projděte se i v komplexu starého hradu.
Ještě než se vracíme zpět na hotel, sjíždíme silnicí plnou serpentýn k populární pláži Kamari. Po celém dni v horku se těšíme na svlažení v moři. Jen co přijíždíme blíže k pobřeží, začíná se mi hůř dýchat. Nespočet stánků se všemožnými kravinkami, přeplněná parkoviště (chtěla bych to vidět v hlavní sezóně – nebo vlastně spíš nechtěla) a pláž plná všemožných sportovních atrakcí. No, pokud by sem přijel někdo relaxovat, doporučuji špunty do uší a klapky na oči. Na druhou stranu, pokud je Makarská v Chorvatsku vaším oblíbeným turistickým cílem, stejně jako ostrov Maafushi na Maledivách v novodobé podobě, pak se vám bude líbit i pláž Kamari na Santorini. Berte zhodnocení jako můj subjektivní názor.
Na večer dáváme na doporučení a vydáváme se pár minut pěšky na večeři do místní taverny, která se nachází kousek pod námi, stále ještě v kopci nad docela pěknou pláží. Místo je zde mimo hlavní turistický ruch, takže taverna funguje převážně i pro obyvatele z okolí. Majitel restaurace se s námi dal hned do řeči a dbal i na to, aby vše co mi připraví, bylo stoprocentně bez lepku. Byli jsme po celém dni na skútru a včerejšímu přeletu unaveni, takže jsme plánovali jen malou večeři a jít si lehnout, ale majitel nám vysvětlil, že by to byla škoda a přinesl nám zdarma další karafu domácího vína. Když už jsme opravdu odcházeli, dostali jsme na cestu paňáky jeho pálenky (do teď se dohadujeme, zda to bylo ouzo či nikoliv, protože to bylo poměrně sladké) a vydali se s příjemnou náladou zpět do našeho hotelu.
Další den se již vydáváme do Akrotiri, o kterém bude i můj příští slibovaný příspěvek
Video z námi ověřeného ubytování v Akrotiri:
Hezkou dovolenou
Vaše dovolenkářka