Piran, slovinské město dýchající středověkou atmosférou, které vás dokáže okouzlit na první seznámení. Je až s podivem, že na slovinském pobřeží čítajícím 46 kilometrů se nachází tolik krásných měst a míst, ze kterých je těžké vybrat jen to jedno jediné. I přesto, pokud se ve Slovinsku optáte místních, jaké z nich byste měli navštívit, které je to nejhezčí, většina z nich vám doporučí právě Piran.
= Akční ubytování ve městě Piran =
Piran
Historie města:
Stejně jako Koper, má i Piran svou bohatou historii, která se začíná datovat již od 5.- 7. století n.l.. To, že město bylo od 13. století také pod vládou Benátské republiky, poznáte snad ještě více než na ostatních místech slovinského pobřeží. Do dnešní doby se od vzniku města dochovaly především hradby, jejichž nejstarší část byla vystavěna právě již v 7. století. Postupně bylo opevnění dostavováno až do 16. století a jeho současná dochovaná délka je 200 metrů. Hradby jsou turistům přístupné a dostanete se k nim přes gotickou bránu Rašpor.
>> Porovnat ceny ubytování ve městě Piran a Portorož
Za vstup se platí symbolický poplatek a vám se za něj otevře za hezkého počasí doslova dechberoucí podíváná. Na jednu stranu se můžete kochat výhledem na Terstský záliv, na druhou pak dohlédnete na Julské Alpy až na vrchol nejvyšší hory Slovinska, na Triglav. Bylo mi řečeno, že za naprosto jasného nebe je možné dohlédnout i na Alpy do Rakouska. To vám však osobně nepotvrdím, tak mi pak můžete napsat, jestli jste to štěstí měli.
Návštěvu hradeb doporučuji jako samotný cíl výletu pro dopoledne či odpoledne v Piranu. Já vás však v následujících řádcích zavedu i na další procházku, při které spolu poznáme neméně přitažlivé krásy tohoto města. Naše prohlídka začíná na Tartiniho náměstí, které nelze minout. Asi vás při pohledu na něj napadne, jak se do tak malého města mohlo tak velké elipsové náměstí vejít.
Pravda je taková, že původně zde existoval malý rybářský přístav, který však byl začátkem 19. století zavezen pískem a na jeho místě vzniklo náměstí, které mělo původně sloužit pořádání trhů. Od té doby také nese název po jednom z místních a světově uznávaných houslistů. Náměstí poté sloužilo v první pol. 20. století jako dráha pro tramvajové linky spojující ostatní města slovinské Istrie. Po jejím zrušení je však náměstí již klidným prostranstvím.
Přečtěte si také:
- Slovinsko: Vipava Valley
- Slovinsko, Koper: důležité přístavní město, které vás okouzlí nejen svou historií
- Radovljica: seznamte se s nejsladším městem ve Slovinsku
- Obytňákem po Slovinsku
- Výlety na Rakouská jezera
Se svou mramorovou dlažbou představuje okouzlující centrum Piranu a v létě se zde soustředí většina akcí. Kolem dokola, s výhledem na bronzovou sochu patřící právě slavnému houslistovi, virtuózovi a komponistovi, Giusseppe Tartinimu, který se narodil na konci 17. století, si můžete vychutnávat svůj šálek kávy a rozjímat pod slovinským sluncem, mnohdy i za zvuků příjemné hudby. Pokud vaši návštěvu slovinského pobřeží plánujete na přelom září a října, určitě si vyhledejte informace k probíhajícím akcím v Piranu, kdy se zde koná Tartiniho festival a vážná hudba vás provází na každém kroku.
Klasická procházka městěm:
Na náměstí jistě neminete ani dominantní budovu Městského paláce vystavěného ve vídeňském stylu, který v 19. století nahradil původní, románsko-gotickou, radnici z dob Benátské republiky, ze století 13.. V přízemí této budovy se nachází mj. infocentrum Piran, které byste měli navštívit jako první. Získáte nejen spoustu rad a tipů, jaká místa právě při vaší dovolené navštívit a co nevynechat, ale můžete si vzít i bezplatné materiály s mapkou města a dalšími detaily nejen z historie Piranu. Samozřejmě si zde zakoupíte i nejžádanější suvenýry z Piran, kterými jsou především sůl a další výrobky z ní. O té ale až za chvíli.
Ještě než při naší procházce po městě Piran opustíte Tartiniho náměstí, mohl by vás zlákat k návštěvě i jeho rodný dům, kde obzvlášť milovníci vážné hudby mohou obdivovat sbírku jeho houslí, not a dalších zachovalých předmětů z jeho života. Stejně tak byste neměli vynechat ani prohlídku nejznámějšího dochovaného benátského domu na Tartiniho náměstí, tzv. Benečanky, jak je budova známá mezi místními obyvateli. Dle průvodkyně se jedná o nejhezčí příklad benátsko-gotické architektury v Piran.
Na domě si můžete všimnout i nápisu „Lassa pur dir“ (nechte je mluvit). K tomuto se váže legenda o benátském obchodníkovi, který se zamiloval do místní dívky z Piran a aby jí dokázal svou lásku, rozhodl se, že pro ni postaví poblíž přístavu palác. Závistiví občané je však všude pomlouvali a lásku piranské dívce s bohatým kupcem nepřáli..
Ale abychom nestrávili celý den jen na náměstí, i když by toho bylo k obdovování zde jistě i více, vydáme se mírně do kopce, romanticky úzkými uličkami ke kostelu a kláštěru svatého Františka z Assisi. Jeho nádvoří je doslova pastvou pro duši a v horkém parném létě věřím, že zde najdete i příjemný stín a klid od většího ruchu turistů. Osobně jsem se tu na chvíli zastavila a nechala se příjemným jarním sluncem prohřát, které nás na poslední den naší cesty po Slovinsku v Piran potěšilo.
Odsud byste se mohli vypravit i k již zmíňovaným hradbám, ale já vás místo toho zavedu ke kostelu sv. Jiří, který se majestátně vypíná nad městem a nelze ho tedy ani přehlédnout. Hned po městských hradbách je právě odsud druhý nejkrásnější výhled nejen na město Piran, ale i na pobřeží Chorvatska. Co se týče kostela, jeho původní stavba zde stála již od 12. století, přičemž svou současnou podobu získal v první pol. 17. století.
Zajímavým prvkem je dozajista jeho zvonice, jež má být změnšenou kopií benátské věže u kostela San Marca. Podobnou zvonici, na kterou je možné si i vyjít, naleznete v nedalekém chorvatském městě Rovinj. Jakmile se pokocháte dechberoucím výhledem na město i moře, doporučuji sejít druhou stranou a chvíli se ztrácet místními benátskými uličkami v rámci celého starého města Piran, které se soustředí do úzkého výběžku.
Tipy na výlety v okolí:
Ve městě je zákaz projíždět autem – parkovat musíte na odstavných parkovištích vybudovaných v okolí města (navigace by vás měla dovézt k těm správným). Do města mohou vjíždět auta jen na povolení a při zásobovaní. Díky tomuto nařízení si Piran i v rušné letní sezóně udržuje svou poklidnou atmosféru.
Piran není turisticky rušným resortním městem. Pokud máte zájem strávit dovolenou v rušném aquaparku, vydejte se směrem k Portoroži, kde naleznete i několik casin. Piran si můžete zvolit pro romantické pobyty ve dvou, ale i s rodinou. Nezapomeňte si některý den přivstat a navštívit i farmářské trhy.
Místní přístav vám může připomínat ty v Benátkách. Lidé si zde rádi dělají srandu z toho, že je centrum dostupnější lodí než autem. Téměř každý zde nějakou tu loď vlastní.
Pokud se budete chtít svlažit v moři, nabízí se zde městská betonová pláž. Spíš vám ale doporučím vypravit se do již zmíněného Portorože, kde naleznete uměle vybudovanou pláž s navezeným pískem. V případě, že dáváte přednost přírodním odhlehlejším místům, vypravte se autem ke Strunjanskému přírodnímu parku. Pod 80 m. vysokými útesy naleznete téměř liduprázdné divoké pláže (kamenité). Na celodenní trek se vypravte taktéž tímto směrem a jako cíl si stanovte např. Strunjanský kříž.
Milujete potápění a podmořský svět? Říká se, že právě v okolí města Piran jsou jedny z nejlepších podmínek pro potápění na slovinském pobřeží. Pokud nejste potapěči, navštivte místní akvárium, kde se seznámíte s podmořským světem Jadranského moře a budete moct spatřit většinu tvorů žijících v této oblasti.
Půjčte si kolo a vypravte se na výlet po pobřežní cyklostezce vedoucí v celé délce z Trieste do Poreče. Navštivte i místní solná pole Sečovjle, ke kterým dojedete pohodovým vyhlídkovým tempem.
Odkaz na oficiální stránky parku: Sečovlje Salina Nature Park
- Místní sůl je tradičním suvenýrem, který se z této oblasti slovinské Istrie vozí
- Dárkové pytlíčky soli seženete za pár euro i v informačním středisku (dárové balení v nejrůznějších místních obchodech)
- Sůl se zde těží již 8 století a i díky těmto solným pláním si oblast zachovala po celou tuto dobu svou prosperitu.
- V místě solných plání můžete navštívit i muzeum domů, jak žili pracovníci z těchto plání.
Na jídlo si zajděte do některé z pobřežních restaurací. Čerstvé ryby a plody moře jsou zde na každodenním menu. Asi vás nepřekvapí, že hlavními surovinami jsou právě dary moře, olivový olej té nejvyšší kvality a místní tradiční sůl.
Přeji vám dobrou chuť a krásnou dovolenou!
Kde se ubytovat v Piran:
Butikový Hotel, který svou historii datuje již od roku 1913, leží přímo u pobřežní promenády a z vrchu se vám naskytne i dechberoucí výhled do okolí. Pokud zvažujete, kde se ubytovat v Piran, tento hotel je jistě zajímavou volbou pro romantické procházky městem.
Oficiální stránky měst Piran a Portorož: www. portoroz.si
Tento článek vznikl ve spolupráci s agenturou Best Press Story a s Asociací historických měst ve Slovinsku. Více informací o aktivitách této asociace se dočtete pod tímto odkazem: