Ostrov Fuerteventura je druhým největším v souostroví Kánárských ostrovů a díky svému podnebí, kdy zde místo zimy panuje krásné jaro, je stejně jako jeho sousední ostrovy oblíbeným celoročním cílem turistů.
Do ostrova Fuerteventura jsem se zahleděla již kdysi dávno při jednom z televizních dokumentů. Když jsem si začátkem roku 2012 založila svou dovolenkářku a v prvních letech se věnovala především tipům na inspirativní dovolenkářské balíčky pro cestovatele nezávislé na CK, právě na Kanárské ostrovy směřovala velká spousta mých letenkových doporučení.
Přiznám se, že jsem nám návštěvu Fuerteventury schovávala pro chvíle, kdy se nám bude hodit v zimních měsících kratší výlet za příjemnými jarními teplotami. Vzhledem k tomu, že tak třetina dovolenkářů se skládala z rodin s hodně malými dětmi a druhá třetina z cestovatelů v důchodovém věku, dá se tak usoudit, že Kanárské ostrovy můžete pojmout jako ideální destinaci, kam se vypravit nejen během našich zimních měsíců za přívětivějším počasím. To své si zde naleznete v každém věku.
Přečtěte si také:
- 16 tipů na výlety na Fuerteventuře
- Fuerteventura: 3 oblasti, kam se vypravit na výlety v severní části ostrova
- Fuerteventura: tip na ubytování v soukromé vile s bazénem
- Dovolená na Tenerife: ověřený tip na apartmán v El Poris s dechberoucím výhledem na oceán
Letenky přes naše zimní měsíce, mnohdy již od listopadu, se pohybují v akčních nabídkách okolo 1-3 tis/ osobu. Odlety jsou za tyto ceny operovány s nízkonákladovými společnostmi, nejčastěji z Německa či Rakouska. Zvýhodněné tarify doporučuji vyhledávat přes Skyscanner, RyanAir, případně na Lturfly.com aj.. Co se týče stravování na palubě letadel, na tyto krátké vzdálenosti a v rámci úsporného tarifu nemá smysl připlácet si za jídlo v letadle. S sebou si můžete zabalit svačinu již z domova a pití zakoupit těsně před nástupem do letadla v dutyfree zóně po kontrole.
Při výběru letiště pamatujte i na vedlejší náklady v podobě dopravy a parkování u letiště. Například parkování u letiště ve Vídni bude minimálně dvojnásobně dražší (pokud se netrefíte mezi prvních 100 dovolenkářů parkujících každý měsíc za 1 EUR/den), než je tomu v německém Lipsku, odkud jsme se vypravili na Fuerteventuru s leteckou společností Condor my. Osobně jsme za parkování na osm dní platili 22EUR. Při cestě zpět jsme si sice museli půl hodiny vyčkat, až se mikrobus párkrát otočil, ale při cestě tam jsme byli na letišti během chvilky.
>> Podmínky vstupu si vždy před cestou kontrolujte na mzv.cz
Pronájem auta po celý náš pobyt jsem měla vyřízeno již z domova přes internet. Je dobré pročíst si všechny podmínky vztahující se k jednotlivým společnostem. My nakonec zvolili úspornou variantu malého VW. Polo od Avis. Záloha, kterou si pro případ poškození strhávali bylo pouhých 90EUR a jako zárukou jim stačila debit karta. Některé společnosti mají totiž v podmínkách, že musíte předkládat pouze karty typu credit. Máme ve zvyku připlácet si i za kompletní pojištění případných škod, a tak nás pronájem vozu po celý náš pobyt vyšel na necelých 5 tis. Kč. Díky tomu, že jsme projížděli vždy tu část ostrova, kde jsme momentálně bydleli, stačilo tankovat až poslední den zpět do plné, než jsme vraceli auto do půjčovny. K celkové ceně jsme tak přičetli ještě 40EUR.
Nabídka ubytování je na ostrově Fuerteventura velmi různorodá. Vybírat můžete mezi jednoduchými apartmány a sdílenými pokoji, přes ubytování v soukromých vilách, až po luxusní rozsáhlé resorty mezinárodních hotelových řetězců. U některých z nich si řeknete, že svou dobu na výslunní mají již několik let za sebou, u jiných budete mít pocit, že jste se ocitli ve městě duchů, jako my, když jsme zabloudili do jedné ulice na konci turistického letoviska Corralejo. Naštěstí však narazíte i na místa, kterým se snaží vdechnout zdařilými rekonstrukcemi nový život.
>Ceny ubytování na ostrově Fuerteventura, můžete porovnávat pod tímto odkazem<
Kolem hlavního města naleznete spoustu nabídek pro levná ubytování v soukromí. Tak rozmanitý výběr úsporného ubytování se nabízí i kolem hlavního turistického centra v Corralejo. Osobně se snažíme vyhledávat ubytování mimo rušné oblasti, a proto jsme pro první noci zvolili ubytování u Pedra, na jehož námořnický domek s vlastním bazénem jsem vám psala tip v tomto příspěvku. Díky ubytování v okolí La Oliva se vám naskytá ideální vzdálenost pro výlety do severní části ostrova. Za zvážení stojí i klidnější oblast El Cotillo, kterou ocení především surfaři a milovnící kitingu. Na své si přijdou i dovolenkáři, kteří dávají přednost koupání ve vyhřátých mělkých lagunách. Pláž La Concha je pro ně ideálním místem. El Cotilo se však pyšní i dalšími superlativy. Kromě toho, že oblast není tak masově obležena turisty jako Corralejo, alespoň mimo hlavní letní sezónu, naleznete zde jedny z nejvyhlášenějších tradičních restaurací, podle tripadvisoru i podle nás.
Po prvních čtyřech dnech jsme se přesunuli na pobřeží v jižní části ostrova. Naším dalším cílem byly pláže za turistickým střediskem Costa Calma. Zde si přijdou na své všichni milovníci tradičních all inclusive resortů. My zvolili ubytování v Playa Esmeralda hotelového řetězce H10. Jedná se o poslední hotel na konci rušné resortní ulice a přímo ze zahrady je vstup k jedné z nejhezčích pláží v okolí. Vzhledem k tomu, že jsme rezervovali naše dvě noci v hotelu až na poslední chvíli, mohli jsme využít i větší slevy. Přes den jsme plánovali treky kolem pobřeží, a tak all inclusive pro nás nemělo smysl. Volili jsme místo toho raději hezčí pokoj s výhledem přímo na pobřeží. Terasy nabízí dostatečné závětří, díky tomu i během únorového pobytu dosahovala pocitová teplota cca 25 ° C.
Poslední tři dny jsem chtěla strávit nedaleko letiště, v zátoce Caleta de Fuste. Tím, že jsme se chtěli vypravit na nejfotogeničtější pláž ostrova, na pobřeží Playa de Cofete, zvolili jsme nakonec last minute nabídku nově zrekonstruovaného hotelu Labranda Cactus Garden. Ubytování zde nabízí ideální poměr cena vs kvalita v dalším turisticky rušném centru Morro Jable. Ze střešní terasy, kde je bar i vířivka, si můžete za hezkého počasí užít relax s přímým výhledem na pláž s majákem.
Porovnat ceny ubytování v oblasti Morro Jable, můžete pod odkazem zde
Pokud se ptáte, jak se na ostrově stravovat a jaká tradiční jídla rozhodně nevynechat, můžete mi věřit, že hlady zde trpět vaše chuťové buňky rozhodně nebudou. Po našem testování ubytování v soukromí i v hotelech se stravou mohu zhodnotit, že každá varianta má své pro a proti. Nicméně nabídka místních supermarketů je tak kvalitní a rozsáhlá, že zde bez problémů seženete nepřeberné množství mořských plodů, tradičních kozích sýrů, fuetů, sušených Jamón šunek, že by byla škoda, strávit celou dovolenou jen v rámci hotelového all inclusive. Za návštěvu stojí i nejedna z místních restaurací. Ochutnat tradiční Paelu s mořskými plody berte jako jednu z milých povinností, bez které byste ostrov neměli opustit. A na cestu domů si kromě kozího sýru a aloe vera přibalte i džem z kaktusů, které jsou pro ostrovy tolik typické.
Pro ty dovolenkáře, kteří cestují bez lepku, nezapomeňte se při pobytu v hotelech o své dietě zmínit. Většinou jsou na tyto hosty připraveni a přinesou vám pečivo, či vám ukáží, jaká jídla jsou pro vás vhodná. Pokud budete bydlet v soukromých apartmánech, věřte, že supermarkety nabízí opravdu rozsáhlé množství bezlepkových výrobků. Bezlepkové produkty jsou tradičně značené přeškrtnutým klasem.
O místech, které nás nadchly při putování po ostrově, se pro vás rozepíšu v příštím příspěvku.
Krásnou dovolenou
Vaše dovolenkářka