Kufry a jiná zavazadla značky Samsonite jsou mojí slabostí již mnoho let. Ráda si potrpím na kvalitní věci, které vám vydrží déle než jednu sezónu a v tom případě mi není líto za takové zavazadlo známé značky Samsonite zaplatit vyšší částku. Je všeobecně známo, že pokud chcete udělat ženě radost, obdarujete jí šperkem, parfémém, nebo kabelkou. Asi to tak opravdu platí, pokud tedy vaše přítelkyně či manželka není stejného dovolenkářského ražení jako já.
Asi správně tušíte, z čeho jsem měla v posledních dnech největší radost. Již delší dobu jsem uvažovala o výměně mého příručního zavazadla. Svůj starý kufr do letadla jsem si kupovala někdy před šesti lety a přiznám se, že jsem tehdy na rychlo dala přednost nízké ceně před kvalitou. Vlastně jsem pouze sledovala, aby kufr splňoval rozměry zavazadla do letadla.
Když jsme se letos v červnu vypravili s mým dovolenkářem na 14 dní do Athén a následně i na Santorini a v rámci našich nízkonákladových letenek jsme měli v ceně pouze příruční zavzadlo a malou kabelku, začala jsem uvažovat o kufru novém. Zjistila jsem totiž, že ten, který mám, ačkoliv splňuje rozměrové velikosti, má oproti moderním zavazadlům značné nedostatky. Začala jsem tedy vybírat svou novou dovolenkářskou „kabelku“. Již delší dobu nedám dopustit na značku Samsonite. Před deseti lety jsem si ke své zrdcadlovce kupovala brašnu právě od této značky a i přesto, že se mnou procestovala Nový Zéland i Austrálii a cestuje se mnou po všech našich cestách stále, je i přesto ve skvělém stavu. Výběr značky mého nové kufru byl tedy již předem jasný.
V rámci českého internetového obchodu Delmas jsem narazila na kufry Samsonite v opravdu hojném počtu. Podle čeho jsem tedy svou novou cestovatelskou „kabelku“ vybírala?
1. Rozměry
Pokud cestujete v rámci nízkonákladových společností, bude se vám hodit zavazadlo, které splňuje rozměrová pravidla pro většinu z nich. Tím nejobvyklejším rozměrem, který pasuje pro většinu leteckých společností, je 55cm x 40cm x 20cm / včetně koleček a všech madel.
Již několikrát se nám stalo, že letušky před nástupem do letadla nechaly cestující, aby přeměřili svá zavazadla, zda pasují. Pokud se jen o pár centimetrů nevejdete do daného limitu, budete si muset připlatit mnohdy i více, než vás stála samotná letenka, za odbavení zavazadla do podpalubí.
Pokud se rozmýšlíte, zda si pořídit kufr se čtyřma kolečkama nebo se dvěma. Tím, že se uspokojíte pouze se dvěma, ušetříte dalších několik centimetrů místa pro vaše věci v kufru.
2. Váha
Další z důležitých faktorů, který většinou rozděluje levné kufry od těch kvalitnějších, dražších. Můj starý kufr, ačkoliv je rozměrově menší, váží o necelé jedno kilo více. Pokud máte váhový limit od letecké společnosti 6-10 kg (sledujte vždy v pravidlech dané letecké společnosti), je pak znát každý gram k dobru. S mým novým zavzadlem od Samsonite jsem se dostala na váhu necelé 2 kg, což mi umožňuje zabalit si s sebou věci vážící až 8 kg (např. pro RyanAir).
3. Bezpečnostní prvky
Nejenom když cestujete do USA, i kamkoliv jinam, se vám bude hodit bezpečnostní uzamykatelný systém TSA. Jednak předejdete případnému poškození kufru, kdyby muselo být zavazadlo otevřené bez vaší přítomnosti a jednak ho chráníte i před nemilým vniknutím třetí osoby během letu, čekání na letišti a pod. Více o funkci TSA si můžete přečíst přímo na stránkách prodejce.
4. Další výhody
.. na které přijdete, až je budete nejvíc potřebovat a ony budou na vašem zavzadle chybět
Pro mě je takovým příkladem prostor pro notebook. V rámci úspor místa nevozím žádný obal na PC, ale balím ho do šátku či mikro- ručníku, což na dovolené stejně využiji. Nevozím tedy žádný další obal, který zabere místo a ubere z váhového limitu. Mou další podmínkou byl tedy i zapínací prostor, kam pohodlně schovám notebook a bude při manipulaci s kufrem chráněn. U mého předchozího kufru jsem ho musela několikrát obalit, aby byl dostatečně zafixován.
Příjemným doplňkem je i prostorná přední kapsa, kam se pohodlně schovají letenky, časopisy na cestu a další dokumenty, které je fajn mít při cestě u sebe, aniž byste museli rozepínat kufr.
A jednou z posledních výhod je shora rozepínací kapsa. Tuhle „vychytávku“ jsem viděla u příručních zavazadel poprvé a musím ze své zkušenosti uznat, že je to pro mě taková dovolenkářská třešnička na dortu. Kapsa je dostatečně velká, abyste do ní mohli vložit elektroniku- kabely, nabíječky aj., či ji využili pro úschovu tekutin, krémů… Výhodou je to, že jakmile přistoupíte na letišti ke kontrole, kde po vás budou chtít tyto věci předložit, vy nemusíte pracně lovit v hlavním boxu kufru a nemusíte mít ani zbytečně další taštičku, do které byste se jinak snažili tyhle věci oddělit, ale stačí vám otevřít tento prostor a nemusíte se přehrabovat v ostatních, úhledně složených věcech.
Jako nevýhodu můžete tušit samotnou cenu těchto vyladěných zavazadel, ale vzhledem k tomu, že se jedná o věc, která by vám měla vydržet několik let – osobně nerada šetřím na kvalitních a funkčních věcech, které si nekupuji každý den, oželela bych tedy nějaký ten šperk či novou kabelku k příštím narozeninám a přála si spíše tento kufr. Pokud byste hledali alternativní variantu značkových zavazadel, padla mi do oka nizozemská značka MARCH, která si za svou kvalitou stojí tak, že dává ke svým zavazadlům i pětiletou záruku.
A já už se nemůžu dočkat, až svoji novou dovolenkářskou „kabelku“ brzy někam vyvezu
Vaše dovolenkářka