Ráno se loučíme s resortem Dive and Spa v Tulambenu a čekáme na recepci na objednaný Shuttle Bus, který nás má odvézt do nedalekého Amedu, odkud nám jede rychlý člun na ostrov Gili Meno. Ostrovy „Gili“ najdete u severozápadního pobřeží ostrova Lombok. Jsou tři a každý je něčím specifický. Pro náš pobyt jsem nám vybrala nejmenší a nejklidnější ostrov, Gili Meno. Pokud se však vydáte na vaši nezávislou dovolenou, můžete si naplánovat i pobyt na ostatních dvou, více frekventovaných, Gili Trawangan a Gili Air.
Ten první z nich je známý pro své divoké párty a užívání halucinogenních houbiček. Prý už jsou takto divoké párty zde minulostí (?). Na všech třech ostrovech si zároveň můžete zajistit výlety za šnorchlováním a potápěním. Podle místních se dozvíte, že jsou zde jedny z nej lokalit pro tyto podmořské zážitky. Stejně tak se dozvíte, že ty úplně nejideálnější místa ke šnorchlování a potápění se nachází právě u jejich ubytování. Zda to říkají jen proto, abychom my dovolenkáři měli pocit, jak dobře jsme se rozhodli, že jsme se ubytovali přímo tady či tam, nechám na každém z vás. Každopádně my byli s naším výběrem místa i hotelu nadmíru spokojeni. Želvy jsme přímo od nás z pláže při šnorchlování viděli.
Přiznám se, že když jsme na ostrov dorazili, byla jsem nadšená. Po pár dnech na Bali to byla opravdu příjemná změna. Sice je i zde na první pohled vidět velký zájem turistů, ale rozhodně je to méně než na východním pobřeží Bali a na ostatních dvou ostrovech vedle Gili Meno. Je to možná dáno i tím, že zde byla zakázána doprava velkých trajektových člunů, kteří mohou přijíždět jen na okolní dva ostrovy – viz. foto výše. Prý zde ničily korály a naštěstí si místní uvědomili, že podmořské krásy jsou jedním z hlavních lákadel ostrovů a že je nebudou dál takto devastovat. Stejně tak na ostrově nejezdí auta ani motorky. Minimálně by to mělo z 90% stále platit. Pokud je vám za těžko dojít pár metrů do hotelu či do restaurace pěšky, můžete využít místních koňských povozů, nebo si zapůjčit kolo. Samozřejmě můžete zkusit zaplatit někomu z místních, aby vám s kufry pomohl. Ostrov je však poměrně malý, takže s běžně velkým zavazadlem dojdete klidně sami.
Přečtěte si také:
- Indonésie, Bali: cesta na ostrovy Ceningan, Lembongan a Penida
- Indonésie: nejhezčí pláže jižního pobřeží na Lomboku
Než vám však vychválím naše ubytování a ostrov samotný, měla bych vám i povyprávět, jak jsme se tedy na Gili Meno dostali. Lístky na trajekt jsem nám objednala dopředu přes internet. Na stránkách trajektové společnosti se psalo, že jsou jediní, kdo při cestě z Amedu staví i na námi vybraném ostrově Gili Meno. Snad mě to už ani v Indonésii nepřekvapilo, když jsme dorazili k přístavu a v kanceláři mi slečna oznamuje, že už ukončili cestu na Gili Meno a že se musíme dopravit z některého z okolních ostrovů. Naštěstí jsem v těchto situacích dosti neoblomná, a tak po několika minutách diskutování nám bylo přislíbeno, že nás na ostrov odvezou soukromým člunem v rámci ceny, kterou jsme zaplatili.
Indonésie, Gili Meno: kde se ubytovat?
- Porovnejte nezávazně jednotlivé typy ubytování na jednom místě
- Rezervujte za akční ceny ubytování na ostrovech Gili na Bookingu
Ti, co si dopravu objednávali přes hotely nebo na místě, by cestu tímto člunem již museli uhradit, a tak museli počkat na odpolední přepravu místní lodí. Pokud si tedy rezervujete přepravu na Gili Meno online či na místě, vždy se ujistěte, zda vás v ceně opravdu dopraví až na ostrov, nebo jaké jsou další možnosti přepravy vaším směrem. Druhou možností je nakombinovat si ubytování na obou (všech třech) ostrovech. Tuto variantu ráda doporučuji. Mít více dnů dovolené, taky bychom si to takto upravili. Společností, které provozují trajektové linky na Gili z Bali či z Lomboku, najdete online hned několik. Pokud se rozhodujete až na místě, nechte si doporučit nejvýhodnější variantu klidně i z hotelu, nebo si zakupte jízdenku na lodě až na místě.
Z vlastní zkušenosti doporučuji mít lístky minimálně den dopředu. Několikrát se nám stalo, že ti, kteří přišli k lodi až s námi, museli čekat na další spoje, protože ty naše byly vyprodané. Zároveň je zde zvykem kupovat celé balíčky přepravy. Např. si koupíte cestu lodí a k tomu i dopravu z hotelu a následně přepravu na ostrově, na který jedete. Vychází výhodněji, než řešit dopravu samostatně. Slouží k tomu stánky, většinou v centru či u přístavů. Přepravu prodávají i v hotelech na recepci a jak jsem zvyklá sama si vše rezervovat, tak v Indonésii se mi několikrát poštěstilo mít rezervaci přes hotel levnější.
Vydáváme se tedy na cestu poměrně luxusním trajektovým člunem a zároveň se dáváme do řeči s úžasnou rodinkou Čechů, kteří zde po Indonésii cestují se 6letým synem již několikátý týden. Pro ty, kteří se mě ptáte, zda je destinace vhodná i pro děti, určitě vám ráda Indonésii, především pak Bali, ráda doporučuji. Cesta nám utíka vzájemným vyprávěním a za cca hodinu přistáváme na jednom z ostrůvků, kde musíme počkat na náš soukromý člun, který nás odveze na Gili Meno.
Jinak zde jezdí již zmíněné místní lodě, ale jejich frekvence je 1-2x denně z okolních ostrovů či z Lomboku. Vystupování a nastupování na tradiční lodě mě tu opravdu fascinuje. Nedá se popsat, musí se zažít. Obzvlášť, pokud máte štěstí na vlny, stejně jako my. Doporučuji mít na cestu otevřené sandále, nebo ještě lépe boty do vody. Je skoro jistota, že suchou nohou se na loď ani z ní nedostanete. Vlastně je úplně nejlepší jít v plavkách a delším triku pod zadek.
Na Gili Meno se tedy dostáváme jako první dovolenkáři v ten den (pokud neměl někdo jiný také soukromý člun). Ostatní lodě přijíždějí na ostrov až o pár hodin později. Na 2 noci jsem nám zde objednala jeden z nejluxusnějších resortů na ostrově – Resort Seri. Ubytovacích možností zde není tolik jako na okolních ostrovech, a proto je dobré zamluvit si ubytování dopředu. Resort Seri jsem nám objednávala za cenu v přepočtu cca 1700,-Kč/ noc pro 2 osoby se snídaní. Na Bookingu byl v té době náš pokoj s výhledem do zahrady za skoro dvojnásobnou cenu. Určitě však svůj termín také porovnejte. Pro milovníky luxusu se zde dá objednat vlastní bungalov s výhledem a umístěním přímo u moře. Stejně tak nabízí resort levné ubytování v chatkách bez dveří a se společnou koupelnou.
Vzhledem k tomu, že jsme do hotelu dorazili ještě před polednem, čekáme na lehátkách u hotelu, než bude náš pokoj připraven. Náš pokoj byl hezký a klimatizovaný, s malou terasou a lehátkem pro lenošení. Dobré byly i bohaté (servírované) snídaně v ceně. Příjemný je i bazén, do kterého mají přes den přístup hosté z jiných hotelů, kteří si zde zaplatí oběd nebo drinky. My si však po vybalení bereme šnorchlovací výbavu a jdeme prozkoumat místní korálový útes.
Na recepci se dozvídáme, že je zde zcela běžné vidět celé rodiny želv. Máme štěstí, hned jednu vidíme! Jediné, co je zde nepříjemné, když se trefíte do odlivu, je poměrně obtížná dostupnost přes prvotní korály až na konec útesu do hloubky. Takže pozor na kolena a kudy plavete. Zásobu náplastí a desinfekce doporučuji při ceste po Indonésii určitě přibalit.
V podvečer se vydáváme prozkoumat ostrov kolem dokola. Procházkou ho obejdete za 1-2 hodiny, podle toho, kde se zastavíte. Cestou vás překvapí i několik chátrajících hotelů, kteří svou slávu mají již za sebou, nebo jí ani ještě nezačaly. Pokud se nebojíte malárie, kousek od pláže se nachází i malé jezero, kde se to komáry jen hemží a bez repelentu bych tam nedoporučovala chodit. Stejně tak v případě ubytování uvnitř ostrova, kterých je převaha oproti těm pobřežním. Pláže jsou krásné kolem celého ostrova.
>Porovnat ceny ubytování na ostrově Gili Meno<
Někde najdete upravené, jinde divoké s místními rybáři u břehu. Ostrov je navíc rájem koček. Pokud tyhle stvoření zbožňujete jako my, můžete jim přispět na krmení u místního informačního střediska. Starají se tu o ně i po zdravotní stránce. Na ostrově provozují i záchranou stanici pro želvy, kterým můžete také přilepšit malým příspěvkem. Cestou jsme potkali i hezkou restauraci, hned u pláže. Vracíme se tam tedy večer a vybíráme si čerstvou rybu z nabízených mořských plodů. Původní cena se nám zdá dosti vysoká a tak se snažíme smlouvat, až se dostáváme na cenu cca 400 Kč za rybu pro dva s bbq přílohami.
Další den si užíváme na lehátkách u moře a šnorchlujeme přímo před hotelem. Doporučuji dát si zde i místní ovocné koktejly a určitě nevynechte Honey and Mint. Pokud chcete mít úžasný výhled na moře, nesmíte vynechat relax v druhém patře hlavní budovy, kde na vás čeká příjemné ležení, kam si můžete objednat i večeři.
Večer před odjezdem si u přístavu zajištujeme dopravu lodí a následně Shuttle Bus do Kuta na Lomboku. Za cestu dáváme celkem cca 800 Kč za 2 osoby. Odjezd je brzy ráno místními dřevěnými čluny. O odjezdu z Gili Mena a cestě do Kuta si přečtěte v následujícím dílu mého vyprávění s rady a tipy pro vaši cestu.
Celý můj cestopis k Indonésii naleznete v rubrice:
Krásnou dovolenou
Vaše dovolenkářka