Plánujete dovolenou v Karibiku a přemýšlíte nad ostrovem Bonaire? Hledáte ověřené informace, jak to na ostrově chodí a co vše je potřeba před odletem mít zařízené a o čem mít povědomí? Pak právě pro vás jsem připravila tohoto podrobného průvodce, ve kterém se dozvíte vše potřebné. Na ostrově jsme strávili letošní Velikonoce a informace včetně fotografií jsou tak aktuální.
Bonaire obecně
Na ostrově Bonaire život plyne v dokonalé harmonii s přírodou a karibsko- nizozemskou kulturou, alespoň jak jsme měli možnost ho poznat. Tento karibský ráj, proslulý svými dechberoucími korálovými útesy a křišťálově čistou vodou, je ideálním místem pro milovníky podmořského světa. S více než 80 označenými potápěčskými a šnorchlovacími lokalitami je Bonaire snem každého dovolenkáře, který těmto vodním aktivitám holduje.
Mimo vody na vás ale čekají také neuvěřitelné růžové solné pláně, hejna plameňáků ve svém přirozeném prostředí a různorodě pláže, na kterých, více než kde jinde, najdete vyplavená kvanta korálů těch nejrůznějších tvarů a barev. Na ostrově však můžete, kromě potápění a šnorchlování, trávit klidné dny pohodového ostrovního života a užívat si procházky a projížďky dechberoucí krajinou, plnou vzrostlých kaktusů.
Hlavním městem ostrova Bonaire je Kralendijk. Toto město se nachází na západním pobřeží ostrova a je jeho největším městem i centrem většiny obchodů, restaurací a administrativních úřadů. Kralendijk je známé pro své barevné domy v holandském koloniálním stylu a uvolněnou atmosféru, což láká mnoho návštěvníků. Nachází se jen pár minut od letiště, a proto je i oblíbenou volbou pro ubytování.
Setkávat se v centru města na večeřích a drinku v místních restauracích a barech a poznávat tak i kulturu tohoto rajského karibského ostrova. Dovolte si propadnout kouzlu Bonaire, stejně jako my ..
Základní informace:
- Počet obyvatel: K začátku roku 2024 měl Bonaire přibližně 25 133 obyvatel.
- Jazyk: Oficiálním jazykem je nizozemština, ale široce se mluví i papiamentu a angličtinou, s častou znalostí španělštiny mezi obyvateli.
- Status a správa: Bonaire je od 2010 (po rozpuštění Nizozemských Antil) součástí tzv. Karibského Nizozemska, spolu s ostrovy Saba a Saint Eustatius, což znamená, že je z části autonomní, ale stále s určitou správou Nizozemska.
- Nizozemská vláda odpovídá za obranu, zahraniční politiku a některé základní sociální programy, zatímco místní správa má pravomoc ve školství, zdravotnictví, infrastruktuře a ochraně přírody. Bonaire má proto svého místního správce a radu, ale ne všechny nizozemské zákony zde platí. Některé jsou přizpůsobeny místním podmínkám.
- Navzdory tomu, že Bonaire je zámořskou částí Nizozemska, není oficiálně členem Evropské unie. Pas je zde zapotřebí
- Měna: Používá se americký dolar (USD).
- Pitná voda: Bylo nám řečeno, že většina ostrova má kvalitní pitnou vodu, kterou lze bez obav konzumovat přímo z kohoutku.
- Elektrické zásuvky: V ubytování se běžně setkáte se zásuvky na 220 V a nebudete potřebovat redukci. Občas se ale můžete potkat i se 110 V s NEMA zástrčkami (typické pro Severní Ameriku). Doporučuji mít klasicky cestovatelskou redukci s více možnostmi zástrček. Využíváme osobně adaptér, kde je možnost připojit i USB.
- Časové pásmo: Ostrov Bonaire je v časovém pásmu Atlantic Standard Time (AST), což je UTC -4. Na ostrově se nepoužívá letní čas, takže tento posun vůči UTC zůstává konstantní po celý rok. Ve srovnání s Českou republikou je čas na Bonaire obvykle o 5 hodin pozadu, a to v období, kdy Česká republika používá středoevropský čas (CET). Během letního času v ČR (CEST) je rozdíl 6 hodin, což znamená, že Bonaire má posun -6 hodin oproti ČR
Vstupní formality na ostrov
Co se týče vstupních formalit na ostrov, neřadí se Bonaire mezi ty nejjednodušší a nejlevnější. To je třeba zmínit a uvědomit si hned na začátku. Počítejte s tím, že strávit dovolenou v tomto nizozemském karibském přírodním ráji, bude něco stát. Dovolená vás však vyjde levněji, pokud si ji poskládáte sami, než v rámci balíčku od CK. Alespoň, taková je má zkušenost. Výjimkou mohou být zahraniční last minute zájezdy, na poslední chvíli.
Požadavky na pas
- Pro vstup na ostrov Bonaire musí mít cestující cestovní pas platný alespoň šest měsíců. Tento požadavek platí pro občany většiny zemí včetně České republiky.
- Důležité je mít také zpáteční nebo další letenku – my měli letenku na Curacao, dostatečné finanční prostředky na pobyt a potvrzení o ubytování.
- Doporučuji zřídit si kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt i šnorchlování a potápění (pokud tyto aktivity plánujete)
Doporučuji, abyste si před plánováním dovolené ověřili aktuální požadavky ke vstupu na mzv.cz a oficiálních webech ostrova, protože mohou nastat změny v pravidlech týkajících se vstupu na ostrov.
Při návštěvě Bonaire se platí tzv. „Visitor Entry Tax“ (návštěvní daň). Tato daň nahradila původní poplatky za ubytování a pronájem auta a platí se jednorázově za každou návštěvu. Výše poplatku je stanovena následovně:
- Pro osoby ve věku 13 let a více: 75 USD na návštěvu
- Pro děti do 12 let a obyvatele bývalých Nizozemských Antil: 10 USD na návštěvu
- Rezidenti Bonaire (s platným dokladem Bonaire ID) jsou od daně osvobozeni.
Tento poplatek jsme uhradili digitálně před příletem na ostrov. Přidávám oficiální stránky:
- https://tourismtax.bonairegov.com
- Zde najdete všechny aktuální informace k povinným poplatkům
- Stačí kliknout na banner START HERE a pustit se do vyplňování – získáte potvrzení a QR kód
Výnosy z této daně jsou určené na rozvoj infrastruktury, vzdělávání a podporu udržitelného cestovního ruchu na ostrově.
Ubytování na ostrově Bonaire
Ostrov Bonaire není příliš velký a většinu ho tvoří přírodní parky a nedotčená příroda. Možností, kde se ubytovat tak není mnoho, jako je tomu na jiných karibských ostrovech. I proto je dobré vybírat dostatečně včas, abyste měli nabídku širokou.
Jelikož jsem nám letenky kupovala necelé 2 týdny dopředu a navíc během Velikonoc, musela jsem kombinovat i jednotlivá volná ubytování. Jinak bych si uměla představit, že se pro týdenní pobyty vyplatí ubytovat jen na jednom místě. Autem se bez problémů dostanete kamkoliv po ostrově.
KURA KABANA BOUTIQUE RESORT
Pěkné apartmány s vybavenou kuchyní, malou terasou a společným bazénem, grilem a chill prostorem pro všechny apartmány dohromady. A co víc! Do bazénu můžete chodit klidně i pozdě večer, nebo brzy ráno, což nebývá všude samozřejmostí.
Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE
WOODZ BONAIRE
Malý butikové resort jen s několika apartmány, na okraji města Kralendijk. Majitelé jsou moc milí a ochotni vám s čímkoliv poradit a pomoci. Domečky jsou usazené v nádherné zahradě plné zeleně. Každé ráno jsme zde pozorovali u snídaně papoušky a ochutnávali místní tropické ovoce. Doporučuji mít pronajaté auto.
Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE
BRIDANA BOUTIQUE RESORT
Apartmány ve velmi podobném stylu, blíže k centru města.
Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE
CHOGOGO DIVE & BEACH RESORT BONAIRE
Skvělé ubytování pro ty, kteří chtějí mít luxus a pohodlí resortu a zároveň svobodu apartmánu, kde si mohou sem tam uvařit i vlastní jídlo. V resortu najdete restauraci i potápěčskou školu a půjčovnu vybavení k potápění a šnorchlování. Potápět a šnorchlovat můžete klidně hned z resortní pláže. Doporučuji vybírat pokoje s výhledem na moře, auto se bude také hodit – můžete si nechat zařídit až na místě.
Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE
SOROBON LUXURY BEACH RESORT
Pokud se na Bonaire v brzké době vrátíme, zde se budeme chtít alespoň na pár nocí ubytovat. Ubytování se nachází na druhé straně ostrova – vzdálené od letiště i hlavního města – auto je nutností, pokud tedy nebudete chtít strávit celý pobyt jen zde. Ideální pro milovníky vodních sportu – vybavení pro windsurfing a krásná laguna i pro šnorchlování.
Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE
VOLNÁ UBYTOVÁNÍ NA OSTROVĚ BONAIRE
Tento článek je na pokračování. Příště si ukážeme, jak jsem nám rezervovala letenky, auto a jaké výlety jsme na ostrově Bonaire podnikli. Pro více informací mě nezapomeňte sledovat.