Bonaire: podrobný průvodce ostrovem

Plánujete dovolenou v Karibiku a přemýšlíte nad ostrovem Bonaire? Hledáte ověřené informace, jak to na ostrově chodí a co vše je potřeba před odletem mít zařízené a o čem mít povědomí? Pak právě pro vás jsem připravila tohoto podrobného průvodce, ve kterém se dozvíte vše potřebné. Na ostrově jsme strávili letošní Velikonoce a informace včetně fotografií jsou tak aktuální.

Bonaire


Bonaire obecně

Na ostrově Bonaire život plyne v dokonalé harmonii s přírodou a karibsko- nizozemskou kulturou, alespoň jak jsme měli možnost ho poznat. Tento karibský ráj, proslulý svými dechberoucími korálovými útesy a křišťálově čistou vodou, je ideálním místem pro milovníky podmořského světa. S více než 80 označenými potápěčskými a šnorchlovacími lokalitami je Bonaire snem každého dovolenkáře, který těmto vodním aktivitám holduje.

Bonaire pláže

Mimo vody na vás ale čekají také neuvěřitelné růžové solné pláně, hejna plameňáků ve svém přirozeném prostředí a různorodě pláže, na kterých, více než kde jinde, najdete vyplavená kvanta korálů těch nejrůznějších tvarů a barev. Na ostrově však můžete, kromě potápění a šnorchlování, trávit klidné dny pohodového ostrovního života a užívat si procházky a projížďky dechberoucí krajinou, plnou vzrostlých kaktusů.

Bonaire - Národní park

 

Hlavním městem ostrova Bonaire je Kralendijk. Toto město se nachází na západním pobřeží ostrova a je jeho největším městem i centrem většiny obchodů, restaurací a administrativních úřadů. Kralendijk je známé pro své barevné domy v holandském koloniálním stylu a uvolněnou atmosféru, což láká mnoho návštěvníků. Nachází se jen pár minut od letiště, a proto je i oblíbenou volbou pro ubytování.

Setkávat se v centru města na večeřích a drinku v místních restauracích a barech a poznávat tak i kulturu tohoto rajského karibského ostrova. Dovolte si propadnout kouzlu Bonaire, stejně jako my ..

Bonaire - hlavní město Kralendijk

Základní informace:

  • Počet obyvatel: K začátku roku 2024 měl Bonaire přibližně 25 133 obyvatel.
  • Jazyk: Oficiálním jazykem je nizozemština, ale široce se mluví i papiamentu a angličtinou, s častou znalostí španělštiny mezi obyvateli.
  • Status a správa: Bonaire je od 2010 (po rozpuštění Nizozemských Antil) součástí tzv. Karibského Nizozemska, spolu s ostrovy  Saba a Saint Eustatius, což znamená, že je z části autonomní, ale stále s určitou správou Nizozemska.
    • Nizozemská vláda odpovídá za obranu, zahraniční politiku a některé základní sociální programy, zatímco místní správa má pravomoc ve školství, zdravotnictví, infrastruktuře a ochraně přírody. Bonaire má proto svého místního správce a radu, ale ne všechny nizozemské zákony zde platí. Některé jsou přizpůsobeny místním podmínkám​.
    • Navzdory tomu, že Bonaire je zámořskou částí Nizozemska, není oficiálně členem Evropské unie. Pas je zde zapotřebí
  • Měna: Používá se americký dolar (USD).
  • Pitná voda: Bylo nám řečeno, že většina ostrova má kvalitní pitnou vodu, kterou lze bez obav konzumovat přímo z kohoutku.
  • Elektrické zásuvky: V ubytování se běžně setkáte se zásuvky na 220 V a nebudete potřebovat redukci. Občas se ale můžete potkat i se 110 V s NEMA zástrčkami (typické pro Severní Ameriku).  Doporučuji mít klasicky cestovatelskou redukci s více možnostmi zástrček. Využíváme osobně adaptér, kde je možnost připojit i USB.
  • Časové pásmo: Ostrov Bonaire je v časovém pásmu Atlantic Standard Time (AST), což je UTC -4. Na ostrově se nepoužívá letní čas, takže tento posun vůči UTC zůstává konstantní po celý rok. Ve srovnání s Českou republikou je čas na Bonaire obvykle o 5 hodin pozadu, a to v období, kdy Česká republika používá středoevropský čas (CET). Během letního času v ČR (CEST) je rozdíl 6 hodin, což znamená, že Bonaire má posun -6 hodin oproti ČR​

Vstupní formality na ostrov

Co se týče vstupních formalit na ostrov, neřadí se Bonaire mezi ty nejjednodušší a nejlevnější. To je třeba zmínit a uvědomit si hned na začátku. Počítejte s tím, že strávit dovolenou v tomto nizozemském karibském přírodním ráji, bude něco stát. Dovolená vás však vyjde levněji, pokud si ji poskládáte sami, než v rámci balíčku od CK. Alespoň, taková je má zkušenost. Výjimkou mohou být zahraniční last minute zájezdy, na poslední chvíli.

Požadavky na pas

  • Pro vstup na ostrov Bonaire musí mít cestující cestovní pas platný alespoň šest měsíců. Tento požadavek platí pro občany většiny zemí včetně České republiky.
  • Důležité je mít také zpáteční nebo další letenku – my měli letenku na Curacao, dostatečné finanční prostředky na pobyt a potvrzení o ubytování.
  • Doporučuji zřídit si kvalitní cestovní pojištění, které vám bude krýt i šnorchlování a potápění (pokud tyto aktivity plánujete)

Doporučuji, abyste si před plánováním dovolené ověřili aktuální požadavky ke vstupu na mzv.cz a oficiálních webech ostrova, protože mohou nastat změny v pravidlech týkajících se vstupu na ostrov​.

Při návštěvě Bonaire se platí tzv. „Visitor Entry Tax“ (návštěvní daň). Tato daň nahradila původní poplatky za ubytování a pronájem auta a platí se jednorázově za každou návštěvu. Výše poplatku je stanovena následovně:

  • Pro osoby ve věku 13 let a více: 75 USD na návštěvu
  • Pro děti do 12 let a obyvatele bývalých Nizozemských Antil: 10 USD na návštěvu
  • Rezidenti Bonaire (s platným dokladem Bonaire ID) jsou od daně osvobozeni.

Tento poplatek jsme uhradili digitálně před příletem na ostrov. Přidávám oficiální stránky:

  • https://tourismtax.bonairegov.com
  • Zde najdete všechny aktuální informace k povinným poplatkům
  • Stačí kliknout na banner START HERE a pustit se do vyplňování – získáte potvrzení a QR kód

Výnosy z této daně jsou určené na rozvoj infrastruktury, vzdělávání a podporu udržitelného cestovního ruchu na ostrově​.

Na ostrově Bonaire se platí také tzv. poplatek za přírodu, který slouží na ochranu místních přírodních parků a je spravován organizací STINAPA. Tento poplatek je povinný pro všechny návštěvníky, kteří se chtějí zapojit do jakýchkoli aktivit v moři, ať už jde o šnorchlování, potápění, nebo plavání. Zjednodušeně řečeno, je ostrov Bonaire přírodním parkem sám o sobě a je tedy prakticky povinné poplatek za přírodu zaplatit a potvrzení mít u sebe.
Od roku 2023 je částka stanovena na 40 USD na osobu a zahrnuje jak vstup do Bonaire National Marine Park, tak do Washington Slagbaai National Park – zde najdete spoustu krás ostrova. O parku samotném se rozepíši konkrétněji. Poplatek platí na kalendářní rok (od ledna do prosince). Děti do 12 let jsou z poplatku osvobozeny.
Platbu můžete opět provézt přes webové stránky – konkrétně přes organizaci STINAPA. Po zaplacení obdržíte potvrzení e-mailem, které je třeba mít s sebou jako doklad při pobytu v mořském nebo národním parku, buď v tištěné, nebo elektronické formě. Ukazujete ho např. při vstupu do Washington Slagbaai National Park, nebo pokud by na pláži přišla kontrola a chtěli ho vidět.

Oficiální stránky organizace STINAPA:

  • https://stinapabonaire.org

Bonaire - podrobný průvodce ostrovem

Bonaire - vstupní poplatky


Ubytování na ostrově Bonaire

Ostrov Bonaire není příliš velký a většinu ho tvoří přírodní parky a nedotčená příroda. Možností, kde se ubytovat tak není mnoho, jako je tomu na jiných karibských ostrovech. I proto je dobré vybírat dostatečně včas, abyste měli nabídku širokou.

Jelikož jsem nám letenky kupovala necelé 2 týdny dopředu a navíc během Velikonoc, musela jsem kombinovat i jednotlivá volná ubytování. Jinak bych si uměla představit, že se pro týdenní pobyty vyplatí ubytovat jen na jednom místě. Autem se bez problémů dostanete kamkoliv po ostrově.

KURA KABANA BOUTIQUE RESORT

Pěkné apartmány s vybavenou kuchyní, malou terasou a společným bazénem, grilem a chill prostorem pro všechny apartmány dohromady. A co víc! Do bazénu můžete chodit klidně i pozdě večer, nebo brzy ráno, což nebývá všude samozřejmostí. 

Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE

Bonaire - ubytování


WOODZ BONAIRE 

Malý butikové resort jen s několika apartmány, na okraji města Kralendijk. Majitelé jsou moc milí a ochotni vám s čímkoliv poradit a pomoci. Domečky jsou usazené v nádherné zahradě plné zeleně. Každé ráno jsme zde pozorovali u snídaně papoušky a ochutnávali místní tropické ovoce. Doporučuji mít pronajaté auto.

Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE

Woodz Bonaire - ubytování na Bonaire


BRIDANA BOUTIQUE RESORT 

Apartmány ve velmi podobném stylu, blíže k centru města. 

Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE

Bridanda boutique resort


CHOGOGO DIVE & BEACH RESORT BONAIRE

Skvělé ubytování pro ty, kteří chtějí mít luxus a pohodlí resortu a zároveň svobodu apartmánu, kde si mohou sem tam uvařit i vlastní jídlo. V resortu najdete restauraci i potápěčskou školu a půjčovnu vybavení k potápění a šnorchlování. Potápět a šnorchlovat můžete klidně hned z resortní pláže. Doporučuji vybírat pokoje s výhledem na moře, auto se bude také hodit – můžete si nechat zařídit až na místě. 

Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE

Chogogo Dive & Beach Resort Bonaire


SOROBON LUXURY BEACH RESORT 

Pokud se na Bonaire v brzké době vrátíme, zde se budeme chtít alespoň na pár nocí ubytovat. Ubytování se nachází na druhé straně ostrova – vzdálené od letiště i hlavního města – auto je nutností, pokud tedy nebudete chtít strávit celý pobyt jen zde. Ideální pro milovníky vodních sportu – vybavení pro windsurfing a krásná laguna i pro šnorchlování. 

Pro více informací a k rezervaci ubytování klikněte ZDE

Sorobon Luxury Beach Resort


Neoslovilo vás žádné mnou doporučené ubytování? Nevadí, vyhledejte si to pravé pro vás z volné nabídky:

VOLNÁ UBYTOVÁNÍ NA OSTROVĚ BONAIRE 



Letenky na Bonaire

Spousta z vás se mě ptalo, za kolik a kde jsme nakupovali letenky. Možností, jak se z Evropy dostat na ostrov Bonaire příliš není. To je i jeden z důvodů, proč zde nepotkáte téměř žádné Čechy. Osobně jsme potkali jen jednu potápěčskou expedici z Čech, a to až poslední den, při tankování u letiště.

  • Předem upozorňuji, že neposkytuji žádné soukromé služby, co se rezervace a řešení potíží na cestě týče – letenky a cesty si plánuje každý sám, na vlastní pěst a zodpovědnost. Moje stránky a články zde berte jen jako příklad, jak jsem nám naše cesty plánovala a rezervovala jednotlivé služby

Zjednodušeně řečeno, máte dvě možnosti, jak si letenky zakoupit. Pojďme se na to podívat:

  1. Letenky zakoupíte pohodlně přes KLM Royal Dutch Airlines
  • Pokud seženete letenky okolo 20 tis Kč, zpátečně z Prahy, s krátkým přestupem v Amsterdamu, dá se hovořit o dobré ceně. Cokoliv pod 20 tis považuji za cenu akční.
  • Letenky si můžete porovnat přes Skyscanner, ale rezervaci doporučuji přímo přes oficiální stránky KLM – klm.cz
  • Tím, že máte zakoupené letenky kompletně od KLM, nemusíte se obávat zpoždění a návaznosti letu.

2.  Letenky zakoupíte přes holandskou platformu cestovní kanceláře TUI

  • Takto jsem zakoupila akční letenky na jaře 2024 právě pro nás
  • Variantu nákupu přes nizozemskou platformu doporučuji pouze pokročilým dovolenkářům, kteří již mají zkušenosti s rezervováním letenek v cizím jazyce a jsou schopni reagovat a pohotově si překládat stránky do češtiny / angličtiny (případně umí holandsky)
  • Letenky jsem nám takto samostatně nakombinovala z Amsterdamu na Bonaire a následně z Curacao do Amsterdam
  • Co se letů do a z Amsterdamu týče, poměrně často zde bývá zpoždění, či zrušení letů kvůli počasí. Pokud si budete rezervovat lety od různých společností, je lepší naplánovat si 1 a více nocí i v Amsterdamu, aby vám případně neuletěl navazující spoj s jinou společností.
Letenky na Bonaire

Ukázka: Letenky na Bonaire přes holandské TUI

Letenky na Bonaire

Přílet na Bonaire

Mezi ostrovy Bonaire a Curacao jsem nám na Skyscanner vyhledala vhodný let – za nás to bylo s karibskou společností JETair. Letenky jsem nám následně rezervovala opět na oficiálních stránkách letecké společnosti. Při krátkých přeletech s malými letadly si vždy kontrolujte povolené velikosti a hmotnosti zavazadel. Např. kufry velikosti L- XL by zde neprošly, příp. za příplatek.

Zbývalo tedy dopravit se do Amsterdamu. Původní nápad byl jet autem a užít si ještě pár dní v Amsterdamu na jarním festivalu v parku s tulipány. Bohužel jsme to ale již nedomysleli s dovolenou v práci, a tak jsem nám na poslední chvíli rezervovala letenky s KLM z Prahy do Amsterdamu a následně i zpět do Prahy. Popravdě, nebyly zrovna levné, jelikož se jednalo o termín přes Velikonoce. Nicméně, pokud si vyberete méně oblíbený termín, dokážete se tak s cenou za letenky dostat opravdu nízko.

I přesto jsme se dokázali s cenou takto nakombinovaných letů dostat pohodlně pod 20 tis. na osobu a naše konečná kombi letenka vypadala následovně: Praha – Amsterdam – Bonaire – Curacao – Amsterdam – Praha / 3 letecké společnosti – KLM – TUI – JETair caribb. 

Ještě jednou upozorňuji, že pokud se necítíte na to, že si svou cestu poskládáte sami a neumíte si představit, jak byste řešili situaci, kdy některý z vašich letů bude zpožděný či zrušený, vyhledejte si pro jistotu letenky s první variantou – přes KLM.

Varianta pro dovolenkáře začátečníky je zvolit pouze jeden ostrov v rámci jedné dovolené, kdy nebudete řešit přelety s některou z tamních karibských společností. Zakoupíte si tak pouze zpáteční let na Bonaire, či na Curaco, případně na Arubu.



Půjčení auta

Jak je u nás zvykem, auto jsme si plánovali zapůjčit na celý pobyt na ostrově Bonaire a následně i na ostrov Curacao. Tím, že jsem nám kupovala letenky jen necelé dva týdny před odletem, byla nabídka nejen ubytování, ale i aut, již značně probraná. Navíc se jednalo o termín přes Velikonoce, kdy zde tráví svátky spousta Holanďanů.

Nicméně se podařilo a rezervovala jsem nám Pick-up přes místní společnost Rent a Car Bonaire. Pokud se vypravujete na Bonaire, je lepší pronajmout si tento typ auta, a to i přesto, že se nebudete potápět. Dostanete se s ním pohodlně téměř kamkoliv, kam se budete chtít na ostrově podívat. Stejně tak bez problémů projedete místní přírodní parky, např. Washington Slagbaai National Park, kam vás prý ani s malým autem nemusí pustit.

Půjčení auta na Bonairu

Naše vypůjčené auto na ostrově Bonaire

Pro rezervaci auta byl třeba náš řidičský průkaz i mezinárodní, který vám vyřídí na úřadě na počkání za symbolický poplatek. Dále kreditní karta na deposit a OP.

Auto jsme si objednali přímo na letiště, kde na nás po příletu čekala pracovnice půjčovny, která s námi sepsala vše potřebné a následně jsme měli v plánu vracet auto den před odletem na Curacao s tím, že nás v den odletu odvezou majitelé z našeho hotelu.

Nicméně letecká společnost JETair Caribb. nám změnila čas odletu, a tak jsme si auto následně ještě prodlužovali, abychom se bez problémů dopravili na letiště v čase, kdy nás naši domácí nemohli odvézt a taxikáři během Velikonoc v časných ranních hodinách prakticky nejezdili. Ano, i s tím je třeba v Karibiku počítat. Pro příklad uvádím původní rezervaci na 6 dní:

Půjčení auta na ostrově Bonaire

Ukázka: Půjčení auta na ostrově Bonaire



Výlety na ostrově Bonaire

 


Tento článek je na pokračování. Příště si ukážeme, jaké další výlety jsme na ostrově Bonaire podnikli. Pro více informací mě nezapomeňte sledovat. 


 

Pokud čtete mé stránky, souhlasíte, že jste se seznámili s podmínky jejich použití a souhlasíte s využitím souborů cookie Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close