Známe to jistě všichni. Balíme na dovolenou, klidně i jen k vodě na rybník za město a řešíme, jaký opalovací krém si přibalíme s sebou, abychom si večer nemuseli místo prohlížení krásného opálení v zrcadle natírat jogurt na naše popáleniny od sluníčka. Každoročně je téma opalování i samotných opalovacích krémů zmiňováno v reklamách napříč všemi mediálními kanály a zároveň je i věrným konverzačním tématem mezi přáteli a kolegy v práci.
Podobně jako se mění trendy v oblékání, střídá se i pohled na opálenou či neopálenou pokožku. Jeden rok je v módě pyšnit se porcelánovou pletí, kterou by i jeden sluneční paprsek mohl znehodnotit a ublížit jí, druhý rok je naopak obdivován každý, kdo se nejvíce přiblíží odstínu hořké čokoládě.
Každopádně ať tak či onak, nechme pro dnešek stranou módní trendy v opalování a pusťte se do čtení několika základních rad a tipů, které jsem pro vás konzultovala přímo v lékárně a na závěr se můžete nechat inspirovat mými oblíbenými přípravky na opalování, které si vozím nejen do exotických zemí.
Základní otázky, na které byste si měli odpovědět při výběru vhodného opalovacího přípravku:
- Komu bude přípravek na opalovaní určen?
Dříve bylo zvykem zajít do drogérie a koupit jeden přípravek na opalování pro celou rodinu. V dnešní době si však již můžeme vybrat opalovací přípravky určené přímo nám na míru, podle našeho fototypu a individuálních potřeb naší pleti.
- Pro jakou destinaci krém vybíráte a na jak dlouhou dobu budete na dovolené?
Pro nikoho jistě není tabu, že fotoprotekce není otázkou jen letních měsíců. To, jakým způsobem byste se měli chránit před UV zářením, určuje hned několik faktorů, které je dobré brát v úvahu při výběru svého ideálního opalovacího krému. Na internetu najdete pro danou oblast UV Index, individuálně pro konkrétní roční období. Důležitou roli hrají i nadmořská výška či zeměpisná šířka. Proto je vhodné mít speciální přípravek k moři a jiný poté při lyžování na horách.
- Jak vaše pokožka reaguje na slunce? Opalujete se bez problémů, nebo se vždy spálíte? Víte jaký jste kožní fototyp?
Dobré je zvážit i fakt, jestli nejste alergičtí a neopomenout ani možnou kontraindikaci s některými léky. Například při léčbě antibiotik či antimalarik (které se navíc doporučují při cestách do destinací s výskytem malárií) se vystavování na přímém slunci nedoporučuje vůbec. Vybírat můžete mezi speciálními přípravky, které se hodí i pro osoby trpící atopií či nesnášenlivostí na parfémované složky v krémech.
Rozdělení účinných látek v opalovacích přípravcích:
Při výběru značky i konkrétního přípravku je zároveň dobré myslet na jeho složení. Zda dáte přednost fyzikálním UV filtrům, nebo těm chemickým, bude s největší pravděpodobností záležet právě na vašem fototypu i na případných alergiích či věku. Například pro nejmenší děti, atopiky či alergiky se doporučuje vybírat krémy s fyzikálními UV filtry, jež na pokožce vytvářejí bělavý film. Zároveň se téměř nevstřebávají, ale jejich účinek nastává prakticky ihned po nanesení.
Pokud však hledáte přípravky, které vám na pokožce nebudou zanechávat bílý film, svůj výběr zaměřte na opalovací krémy s chemickými UV filtry, které UV záření pohlcují. Dobré je myslet na to, že chemické filtry potřebují k aktivaci svých účinných složek cca 20- 30 minut po aplikaci a mohou v některých případech způsobit alergické reakce pro osoby s citlivou pokožkou. Na druhou stranu jsou oblíbenou volbou pro ty, kteří citlivou pokožku nemají a mohou si tak vybrat i mezi přípravky z různými dalšími funkcemi.
Závěrem je dobré odpovědět si také na otázku, jakou konzistenci by váš ideální přípravek na opalování měl mít. V dnešní době si můžeme vybírat z nejrůznějších emulzí i suchých olejů a nemusíme se tak spokojit s pouhým opalovacím krémem, který osobně poslední dobou zcela vynechávám. Vybírat byste měli i podle aktivit, kterým se plánujete při dovolené věnovat. Existují totiž i speciální emulze, po jejichž natření se vám na tělo nebude lepit písek, nebo opalovací mléka, která můžete natírat i na vlhkou pokožku.
- Jaké přípravky jsem si oblíbila tento rok já?
Již delší dobu mám ve své dovolenkářské výbavě suché oleje ve spreji od značky BIODERMA, které používám jak v létě u nás v Čechách tak i s SPF 50 při cestování v exotických destinacích. Aktuálně se nabízí i ve zvýhodněných balíčcích spolu s dalšími kosmetickými produkty značky Bioderma a výhodou je u této řady jistě i speciální patent Buněčné BIOprotekce®.
Má druhá oblíbená značka je VICHY. Právě ta vyvíjí speciální přípravky pro mokrou pokožku a vyberete si z nabídky i přípravek odpuzující z pokožky písek, pokud se hodláte věnovat plážovým sportům či opalování na písečných plážích. Stejně tak vyrábí i vhodné pleťové přípravky, které kromě fotoprotekce obsahují složení proti stárnutí pleti.
Zapomenout byste samozřejmě neměli ani na vhodné přípravky po opalování, ale těm se budu věnovat zase v některém z příštích tipů.
Ať už dáváte přednost snědé opálené pokožce, nebo si udržujete porcelánový vzhled pleti, přeji vám krásnou dovolenou podle vašich představ.
Vaše dovolenkářka