Člověk se až nestačí udivovat nad tím, kolik krás máme všude kolem a mnohdy i přímo před nosem. Zjišťujeme, že i v místech, kde jsme já a Kája vyrůstali, je stále ještě spousta nepoznaných zákoutí, které čekají na naše objevování. A protože jich je opravdu spousta, začala jsem je filtrovat do rubriky „Výlety po Čechách“, do které vám budu skládat zajímavé tipy z našich cest podniknutých čistě u nás doma.
Jak už vám nadpis napověděl, tentokrát vás zavedu na Šumavu. Držáky na kola byly připravené již večer a ráno po snídani jsme vyjeli směr Lipenská přehrada. Cesta z Českých Budějovic do Nové Pece, odkud vede většina stožeckých stezek, nám trvala cca hodinu na půl, při zpáteční cestě cca hodinu. U Krumlova je dobré přes letní měsíce počítat s popojížděním.
Zážitky z takovýchto výletů sdílím přímo z cesty v Instastories pro ty, kteří mě sledují na mém Instagram účtu:
Nová Pec je v hlavní letní sezóně doslova šumavským disneylandem, podobně jako i další místa v okolí Lipna, našeho jihočeského moře. Na jídlo si zde můžete zajít hned do několika restaurací, zmrzlina se točí hned u cyklostezky a své auto zaparkujete buď na placeném parkovišti (ceny jsou většinou 100 Kč na den), nebo pokud budete mít štěstí jako my, na některém z přilehlých volných míst neoznačených zákazem. Pokud se sem vypravíte v horké dny, k osvěžení vám může sloužit i místní pláž a místo pro stan si zde najdete v nedalekém kempu. Pro ty náročnější je zde i spousta apartmánů k pronájmu a další se stále staví.
Stezky z Nové Pece do Stožce
Sedáme na kola a vypravujeme se po oblíbené stezce vedoucí do Stožce. Cesta je víceméně rovná s minimálním převýšením, a proto je i v mapách zakreslena jako vhodná pro bruslaře. Těch však po cestě potkáváme jen několik. Většinou se jedná o mladé rodiny s kočárkem. Pro bruslaře je zde snad jediný stěžejní úsek, když se sjíždí z kopce přes koleje. Mnohem častěji se po této stezce vydávají cyklisté, kteří mají možnost nakombinovat tuto trasu s mnoha dalšími, které vedou do okolí k zajímavým přírodním či historickým místům.
Kdo upřednosťnuje dopravu vlakem, může využít i několik zastávek po cestě a nemusí se tak při jednosměrné stezce vracet po stejné trase. Kudy trasy vedou, zjistíte jednoduše v jídzních řádech či v mapě. Nedaleko od Stožce, ze kterého se dají podnikat i příjemné celodenní pěší výlety, je na naší trase z Nové Pece příjemná hospoda s venkovním posezením Černý Kříž. Slouží i jako levnější pension. Hned pár metrů odsud sednete na vlak ve stanici se stejným názvem.
Tato stezka se zdá být ze začátku nudná, ale pokud si den před, nebo i na místě, sednete pár minut k mapě, objevíte tolik variant, které zde lze nakombinovat, že vám k projetí a vychutnání si všech nebude stačit ani týdenní dovolená v tomto přírodním ráji. Já vám zde jako inspiraci zmíním tipy alespoň na některé ze zajímavých bodů na cestě. Okruhy jsou cca 30- 50 kilometrů dlouhé.
- Stezka z Nové Pece do Stožce a zpět
- jednoduchá trasa vhodná i pro bruslaře
- na cestě se projíždí na mnoha místech lesem
- koupání je možné na veřejných plážích nebo i cestou v řece
- během houbařské sezóny vás budou lákat pravé hřiby už od cesty
- v obou cílových obcích je placené parkoviště i několik restaurací s dostatečnou kapacitou
- Okruh přes Jelení vrchy a Schwarzenberský plavební kanál (krumlovsko- vídeňský)
- možnost napojit se z rozcestí za zastávkou Černý Kříž
- počítejte již s větším převýšením do kopce
- zpět do Nové Pece
- Stožecká kaple a Stožecká skála
- ze základní cyklostezky odbočíte několik minut před Černým Křížem na most
- budete sledovat ukazatele: Pod Stožeckou skálou, Stožecká Luka
- pod Stožeckou kaplí je parkoviště pro kola s informační tabulí a stoly k posezení
- ke kapli i ke skále se jde pěšky přes les mírně do kopce, trasa cca 800 metrů
- zpět do Stožce nebo po stejné trase
Osobně nás při cestě na kole ke Stožecké kapli vyhnala bouřka, a proto jsme se na tuto stezku vrátili ještě o víkendu a vychutnali si tuto historickou památku jako cíl našeho pěšího výletu. Výhoda je určitě v tom, že nemusíte parkovat kola dole na rozcestí a můžete jít v nerovném lesním terénu, i poté po skalách, v pohodlné trekové obuvy. Variant, kde zaparkovat auto, je opět několik. Asi nejoblíbenější trasa začíná ve Stožci. Zde počítejte s četnější společností dalších turistů a s placeným parkováním (100 Kč na den). My parkujeme pokaždé spíš na některém odlehlejším měnším parkovišti.
Možností, kde se v okolí ubytovat je plno. Blízko stezky vedoucí ke Stožecké kapli je např. pěkný hotel České Žleby, který je přímo na cestě ze Stožce a kousek od něj vede lesní stezka ke kapli. Další možností, kde můžete zaparkovat (určitě ne poslední), je varianta zaparkovat auto na bezplatných malých parkovištích pro cca 10 aut nedaleko obce Dobrá, odkud chodíme na túru my. Cesta vede po příjemné asfaltovo- kamenité trase lesem. Až k rozcestí před Stožeckou kaplí nám hodinky ukazovaly necelých 5 kilometrů. Čeká vás příjemná procházka, která se dá podniknout i jako odpolední výlet čítající celkem cca 15 km. Svačinu si tedy nezapomeňte přibalit, na vrcholu vám jistě vyhládne.
Přibližně od poloviny cesty vedoucí od rozcestí ke kapli se již rozprostírá I. ochráné pásmo Šumavského národního parku. Zde počítejte s neupraveným terénem a potichu se kochejte okolní přírodou, která si zde žije svým vlastní životem. Jakmile dojdete ke kapli, přečtěte si i její historii, prohlédněte si interiér skrz dveře a vstřebejte příjemnou energii, kterou tohle místo vyzařuje.
Na tento výlet se pokaždé moc těším. Než se vypravíte přes skálu na vrchol, napijte se na cestu ze zázračného pramene, který vytéka ze skály hned vedle kaple. Staré příběhy vypráví, že voda z tohoto pramene je léčivá. Tak uvidíte, zda kouzlo zafunguje i na vás.
Po posilnění se vodou ze studánky vyjdete na vrchol Stožecké skály jako nic. Výhled je tu na šumavské stráně a louky doslova až dechberoucí. Potěšíte mě, když nám po návratu domů dáte vědět, jak se vám na výletě líbilo, pošlete i vlastní foto a já vám na oplátku zase připravím na příště nějaký další zajímavý tip, kam se vypravit po Čechách na výlety.
Krásné putování
Vaše dovolenkářka
Tipy na mé další výlety do přírody nejen po Čechách: