Ráda bych se s vámi podělila o několik informací, které vás zajímají a pravidelně se ve zprávách opakují. Zároveň bych chtěla poděkovat i všem, kteří moje rady a tipy využili a věnují mi pak svůj čas, aby se podělili o své zážitky a dojmy ..
Velký dík především Jítě F., Kamile S. a Jirkovi H. …
Na mém instagramu navíc naleznete další mé fotky z Malediv
1. Je pravda, že na obydlených maledivských ostrovech nemohou být ženy v plavkách?
Je i není. Na většině obydlených ostrovů, kde jsou již hotely pro nezávislé cestovatele, existují pláže pro turisty, kde tento zákaz neplatí. Na ostrovech, kde jsou pouze veřejně pláže, je nutné, aby se ženy koupaly v tričku a šortkách, případně měly delší tuniku. Pokud je pro vás možnost opalovat se a koupat v plavkách zásadní, dotazujte se před rezervací, zda právě vámi vybraný ostrov nabízí tzv. Bikini beach.
2. Na Maledivách je prý zakázaný alkohol, dá se to nějak obejít?
Ano, na obydlených ostrovech je zákaz pití alkoholu. Pokud byste si chtěli na Maledivy dovézt váš vlastní, je dost pravděpodobné, že vám ho zabaví hned na letišti. Tento zákaz neplatí na resortech. Pokud se rozhodnete, že budete trávit váš pobyt na obydlených ostrovech a přesto si budete chtít dopřát nějaký ten alkoholový drink, není nic lehčího, než si nechat zařídit výlet na některý z okolních resortů, případně se optat, zda pro vás je schopen majitel hotelu zařídit např. pivo cestou na opuštěný ostrov, kam vás vezme na výlet.
3. Kamarád mi říkal, že nemám na ostrov Maafushi jezdit, co si myslíš ty?
Ostrov Maafushi byl jedním z prvních obydlených ostrovů, kde se individuální turismus začal rozvíjet a kde se stavěly první hotely pro turisty. Z části ostrova je věznice a z druhé části se za poslední roky vybudovalo turistické centrum, které nejspíš na Maledivách nemá obdoby. Nachází se zde na můj vkus více hotelů a pensionů, než kolik by bylo pro takový ostrov vhodné. Na druhou stranu je ostrov fajn přestupným místem na cestách dále na jih a zároveň je skvělou volbou pro dovolenkáře, kteří se bojí, že by se na Maledivách nudili a vyhledávají aktivní možnosti využití své dovolené. Na Maafushi je upravená pláž pro turisty, kde je možné pohybovat se v plavkách a nabízí se zde kromě samotného potápění i další vodní sporty.
Pravidelně se zde pořádají i večerní zábavné programy a není zde problém ani nalézt kvalitní restauraci. Na ostrov jezdí z Male hned několik trajektů, takže výhodou je i snadná doprava.
Pokud vyhledáváte klidnější místo pro vaši dovolenou, bez větší společnosti dalších turistů, poohlédněte se určitě po jiném ostrově.
4. Je možné, že bude můj trajekt zrušen?
Ano, i tohle se může stát. Všeobecně je dáno, že trajekty, až na vyjímky, nejezdí v pátek, kdy je na Maledivách volno a občas i v sobotu. Trajekty mohou být zrušeny i kvůli počasí, nebo z toho důvodu, že je vypraven pro děti ze škol a vás na něj prostě nevezmou. Tuto informaci mám čerstvě od Jirky, kterému byl takto zrušen trajekt na ostrov Thoddoo.
V případě, že se váš naplánovaný trajekt zruší, je dobré počítat s náhradní variantou. Pokud se vám nechce čekat do dalšího trajektu, který může operovat až následují den, obden .., můžete se s majitelem hotelu domluvit na soukromé cestě člunem. Zde počítejte s vyšší cenou, než je pár dolarů za veřejný trajekt.
5. Je na Maledivách drahé stravování?
Spousta ubytovacích zařízení nabízejí v ceně i snídani či polopenzi (občas i pobyt formou lehkého all inclusive). Moje zkušenost je taková, že pokud si objednáte stravování v rámci svého pensionu, majitelé se snaží dopřát vám denně doslova hody v podobě mořských plodů a maledivských specialit. A nemusí vás to ani přijít draho ..
V hlavním městě a vedlejším ostrově Hulhumale je i spousta místních a nově vystavených restaurací, kde se najíte za pár dolarů. Na tržišti s ovocem a zeleninou v Male sežente banány, papáju .. doslova za hubičku.
Pokud jste milovníky ryb, budete se mít na Maledivách jako králové. Grilované ryby zde sežente za pár korun ..
6. Kdy je vhodné letět na Maledivy?
Statisticky nejlepší je doba cca od poloviny listopadu do půlky dubna. Nejteplejší a nejsušší měsíce jsou od února do dubna, kdy je zároveň vhodné kombinovat svou dovolenou i s návštěvou Srí Lanky (můj cestopis ze Srí Lanky si přečtěte zde).
Měsíce, kdy je nejvíce srážek a obloha může být dosti zatažená, jsou od června do října. Nicméně, pokud nemůžete volit jinak a Maledivy chcete poznat, dá se sem vypravit prakticky celoročně. Je skoro nemožné, aby vám propršelo 14 dní v kuse. Většinou i v období dešťů to vypadá tak, že dopoledne či k večeru zaprší a zbytek dne je hezký. Stejně tak se vám může stát, že přes zimní měsíce chytnete deštivé dny .. jako se to třeba stalo letos.
A jeden tip na autentické ubytování v malém pensionu na ostrově Guraidhoo:
Od dovolenkářky Jíti, která tento pension se svým manželem využila při kombi- dovolené Srí Lanka- Maledivy a doporučili mi ho i pro ostatní dovolenkáře. Wind Breeze Sun Set view inn (naleznete jejich stránky i na Facebooku):
Konktakt: Ahmed Anees < thuthu3anys@gmail.com >
Vaše dovolenkářka