Chorvatsko je letní klasika především pro rodiny s dětmi. Nejspíš vás ale celoročně budí noční můra z cesty, která zpravidla obnáší 10 až 15hodinovou jízdu s dětmi na zadních sedadlech zpestřenou postáváním v zácpách na rozpálených dálnicích. Ne, tohle už vážně nechcete, říkáte si při pomyšlení na tuto cestu. Mám pro vás dobrou zprávu. Některá letoviska u jižních moří jsou výborně dostupná i letecky a možná vás překvapí, že letenky pro rodinu s dětmi vás mohou vyjít přibližně stejně draho jako náklady na cestu autem po sečtení všech poplatků. O tom se přesvědčíte na pár kliknutí třeba tady. Letoviska jsou pak obvykle bez problémů dostupná hromadnou dopravou, pokud cestujete na vlastní pěst.
Split
Jeden ze tří nejvýznamnějších přístavů v zemi leží v jižní polovině chorvatského pobřeží. Město samo o sobě je zajímavé, stojí tu řada historických památek, jejichž návštěvou si zpestříte plážové lenošení. Jádro města tvoří už od 4. století Diokleciánův palác, přepychová rezidence římského císaře, jejíž působivé a zachovalé rozvaliny si jezdí prohlížet turisté z celého světa. Město západním směrem volně přechází v přírodní park Marjan, rozlehlou zelenou oázu, do níž se chodí na procházku za horkých večerů. Přímo ve městě, ale i v jeho blízkém okolí jsou četné a udržované pláže. Ale není nutné setrvat přímo ve Splitu. Trajektem je odsud přímé spojení na ostrovy Brač, Hvar, Šolta, Vis, Korčula a Čiovo. Lodě odsud jezdí i do italské Ancony.
Dubrovník
Tohle město je mnohými přívlastkováno jako láska na první pohled. I vy, kteří se o historii vůbec nezajímáte, tady začnete. Automaticky vás napadá, kdo a kdy to zde vše postavil? Skutečně tu bydlí lidé, nebo je to jen kulisa pro turisty? Město vypadá opravdu neuvěřitelně. Výběžek malého poloostrova je obehnán mohutnými hradbami vystupujícími přímo z moře, jejichž součástí je 15 pevností. Uvnitř hradeb objevíte velmi zachovalé středověké město. Místy můžete mít pocit, že některá místa jsou zde jak z jiného světa. Historické jádro Dubrovníku tvoří pěší zóna a pokud se chcete podívat na pobřeží, turisté využívají hustou síť příměstských autobusových linek, které zajíždějí k plážovým letoviskům v okolí a příměstskou dopravou je dostupných i řada dalších méně známých atrakcí v okolí. Jako doporučení, kam se vypravit na výlet, berte zejména malé historické městečko Ston. Za zmíňku stojí i výlet lodí na Elafitské ostrovy.
Burgas nebo Varna
V posledních letech jsme znovu objevili Bulharsko. Je třeba říci, že s Bulharskem z 80. let, které možná někteří zažili (ale jistě ho pamatují vaši rodiče) už nemá příloiš společného. Pláže, hotely, gastronomie.. Všechno má podstatně vyšší úroveň. Především tedy v místech, kde se čeká na peníze od turistů. Potraviny a spotřební zboží jsou zde velmi levné a výhodné je i ubytování, zejména to v kempech. K vidění je tu i spousta zajímavého, což je v kombinaci s koupáním v moři to, co si od dovolené žádáme. Kupte si letenku do Burgasu či do Varny. I ve městech a jejich okolí jsou hezké pláže, ale denně jezdí několik autobusových linek po pobřeží směrem ke Zlatým pískům, Nesebaru a Pomorie, což jsou vyhlášená letoviska s teplým a čistým mořem i přírodou v blízkém okolí. Pokud však nemáte děti a netrváte na plážové klasice, poleťte poznat hlavní město!
Sofia
Let do Sofie může být skvělým nápadem. Zatím tu byl málokdo, Cestovatelé teprve tohle město objevují a vám se tak nabízí příležitost vyzdobit si svůj Instagram originálními fotkami byzantské architektury, mešitou Banja Baši, nebo snímky velkolepé katedrály sv. Alexandra Něvského. Sofie leží na dohled pohoří Vitoša, kam míří dobrodruzi s batohem. Nicméně do této opravdu nádherné přírodní rezervace se můžete svézt i výletními autobusy, které zajíždějí i k tamním restauracím. Pozor si dejte na cedule, do některých míst je zde zakázán vstup. A až se cestování po Bulharsku nabažíte, kupte si letenku třeba do Athén! Víte, že se dá let Sofie – Athény koupit již za méně než 1500 Kč?
Athény
Athény patří k těm městům, které by měl člověk alespoň jednou za život vidět. Udělat si představu, jak vypadala antická města sice můžete i z obrázků, ale vlastním zážitkům se žádná kniha nevyrovná. Až když stojíte na agoře před Hefaistovým chrámem, teprve pak pocítíte tu sílu daného místa. Najednou jste tam, kde se, mimo jiné, poprvé v lidských dějinách praktikovaly principy demokracie. A co víc! Také tu byly postaveny první veřejné záchody na světě. Pokud se na cestu vypravíte v létě, přizpůsobíte se rychle dennímu režimu jižanských národů. Za nic neobvyklého nebudete považovat po příletu ani čtyřhodinovou polední siestu. V Athénách je však opravdu nutné schovat se přes den mezi kamenné zdi. Ve městě není skoro žádná zeleň, se 2 m² na člověka jsou na tom athéňané skoro nejhůř na světě. Naštěstí jsou tu také městské pláže nabízející příjemné koupání v parných dnech.
Heraklion
A co takhle dovolená na řeckém ostrově Kréta? Celý ostrov doslova dovolenkářským rájem. Půjčte si na letišti auto a projeďte si ho celý křížem krážem. Stačí vám na to pohodlně 5 – 7 dní. Půjčovny mají své kanceláře na letišti, ale pokud si budete chtít pronajmout auto na celý pobyt, doporučuji rezervovat si ho již v klidu, přes internet z domova, abyste měli jistotu, že se pro vás najde jedno novější i v hlavní sezóně. Denní půjčovné stojí kolem €60. Při pronájmu na delší dobu se s předstihem dostanete i na mnohem lepší cenu. V horách pojedete po cestách na úbočí prudkých svahů, kde směrem dolů mnohdy chybí svodidla. Dole pod skálou můžete jako výstražné varování před rychlou jízdou zahlédnout četné rezivějící kapoty nešťastníků, kterým to kdysi v zatáčce nevyšlo. Přibližně uprostřed ostrova je pohoří Ida, v němž přes zimu leží sníh. Vede zde prý i lanovka. V Idě je místy dost pusto, ale lidé se sem vypravují především za úžasnými výhledy. Zelenou přírodu najdete v západních horách, oblíbená je například soutěska Samaria. Na pobřeží je pak řada míst, která se navzájem vůbec nepodobají. Do itineráře si určitě zaneste magický klášter Preveli a blízkou pláž. Kréta je opravdu různorodým ostrovem, kde každý den můžete zažít něco nového.
Thessaloniki alias Soluň
Kdo dával na základní škole pozor ví, že ze Soluně přišli Cyril a Metoděj. Několik místních památek soluňské věrozvěsty jistě pamatuje, ale já bych doporučila soustředit se spíš na místní společenský život. Tím, že je Soluň univerzitním městem, nabízí se vám večery v pulsujícím centru. Ideální pro ty, kteří mají rádi místa, kde to prakticky pořád žije. Město je plné barů, galerií a dobře se tu nakupuje, například historická tržnice Bezesteni je rájem pro milovnice šperků a nejrůznějších cetek.
Pokud se již teď, po přečtení těchto tipů, vidíte v některé ze zmíněných destinací,
neváhejte a rezervujte si vaše letenky!
Krásnou dovolenou!